Porady

Czy perfumy mogą się przeterminować i jak przedłużyć ich świeżość?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że perfumy mają określoną przydatność do użycia i… mogą się przeterminować. Warto wiedzieć, jak przechowywać perfumy i jak ich używać, żeby dłużej cieszyć się ich intensywnym zapachem.

Są takie kosmetyki, co do których nawet nie przejdzie nam przez myśl, że mogą mieć jakiś termin przydatności. Często dotyczy to kolorówki, której używamy latami, nie zważając na daty. Ale również perfum. Bo czy ktoś z nas myśli o tym, czy perfumy są świeże i czy można ich jeszcze użyć?

Oto kilka ciekawostek na temat perfum. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące i ważne pytania dotyczące ich przydatności do użycia.

Czy perfumy mogą się przeterminować?

Oczywiście, że tak. Choć wiele osób myśli, że z uwagi na dużą zawartość alkoholu i bardzo hermetyczne zamknięcie perfumy nie ulegają przeterminowaniu. Nic bardziej mylnego. Perfumy są produktem kosmetycznym i jak każdy mają określoną datę przydatności do użycia, po której ich stosowanie nie jest wskazane.

Jaka jest data przydatności perfum do użycia?

Informacja o tym, jak długo kosmetyk nadaje się do użycia, znajduje się na jego opakowaniu. Określa go znak PAO (Period of Time After Opening), który umieszcza się również na perfumach. To znany nam otwarty słoiczek podpisany liczbą i literą M – określają one liczbę miesięcy po pierwszym otwarciu, przez które kosmetyk zachowuje swoje właściwości.

Problem z perfumami jest taki, że znak ten najczęściej znajduje się na kartonowym opakowaniu zewnętrznym, które wyrzucamy.

Jak określić termin ważności perfum?

Jest oczywiście sposób na to, żeby określić, czy nasze perfumy jeszcze nadają się do użycia, gdy nie mamy już kartonika. A właściwie dwa sposoby.

Pierwszym jest znalezienie takiej informacji w sieci, najlepiej na stronie producenta lub drogerii, w której dokonaliśmy zakupu. Drugim jest sprawdzenie ważności perfum po ich numerze partii, który wybity jest zazwyczaj na flakoniku np. od spodu – wystarczy wpisać go na stronie takiej jak checkcosmetic.net lub checkfresh.com, a informacja o terminie przydatności perfum z danej partii powinna zostać nam wyświetlona.

Jak rozpoznać, że perfumy są przeterminowane?

Perfumy, które straciły swoją przydatność do użycia, można rozpoznać. Czasami są to zmiany, które da się od razu wyczuć np. kwaśny, nieprzyjemny aromat lub zapach przypominający pleśń. Perfumy mogą też stracić swoją klarowność i zmętnieć. Najczęściej zaczyna się jednak od osłabienia trwałości perfum – ich zapach utrzymuje się dużo krócej, szybko ulatnia się ze skóry, perfumy mają mniej intensywny aromat. To wszystko oznaki tego, że mogą być stare.

Czy perfumy mogą nam zaszkodzić?

Te przeterminowane z pewnością. Po upływie określonego przez producenta czasu perfumy będą miały nie tylko słabsze działanie, ale mogą np. wywołać podrażnienie skóry, alergie czy problemy z układem oddechowym.

Jak przedłużyć trwałość perfum?

Na to, jak długo perfumy zachowają swoją świeżość, wpływa oczywiście bardzo wiele czynników m.in. to, jak będziemy je stosowali i w jakich warunkach przechowywali. Jeśli chcemy zachować intensywność ich zapachu na dłużej, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Najważniejsze jest, aby trzymać perfumy:

  • z dala od światła (zarówno naturalnego, jak i sztucznego),
  • w suchym miejscu, aby nie dostała się do nich wilgoć,
  • szczelnie zamknięte i bez dostępu do powietrza,
  • w chłodzie, czyli np. nie w pobliżu grzejnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *