Pielęgnacja

Pielęgnacja latem. Jak zachować świeżość w upalne dni?

Nieustające uczucie świeżości. To wydaje się nierealne, kiedy żar leje się z nieba, a wiatr zniknął gdzieś na dobre. Aby zachować świeżość w upalne dni, pielęgnacja skóry latem powinna wyglądać zupełnie inaczej. Jak to zrobić?

Naturalnym dla człowieka procesem jest pocenie się. To jeden z systemów regulujących kondycję naszego organizmu. Jeśli pocimy się, to oznacza, że nasz organizm próbuje zachować właściwą ciepłotę. Dlatego w gorące dni, kiedy wymaga szybszej ochłody, zaczyna produkować więcej potu niż zwykle. Latem nadpotliwość nie jest niczym zaskakującym. Niestety jej skutki uboczne – nieprzyjemny zapach i wilgotna skóra – wywołują dyskomfort.

Nieprzyjemny zapach potu

Czy pot zawsze ma nieprzyjemny zapach? Nie. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że sam pot jest całkowicie bezwonny. Nie wydziela żadnego zapachu. Niestety jest świetnym środowiskiem do rozwoju bakterii, ponieważ zawiera sporo kwasów tłuszczowych, cholesterolu oraz trójglicerydów. To one, rozkładając cząsteczki potu, wywołują nieprzyjemny zapach. Winę za nieświeżość latem ponoszą zatem bakterie, a nie sam pot.

Skóra latem ma ciężko

Nadmierne pocenie się latem powoduje przede wszystkim dyskomfort, ale nie tylko. Stale wilgotna i nieświeża skóra to krok do podrażnień. Przylegające do spoconej skóry ubrania lub kontakt skóry ze skórą mogą powodować otarcia. Paradoksalnie potliwość latem przyczynia się także do przesuszania skóry. Rozgrzana słońcem skóra wydziela dużo więcej potu, a wraz z nim ucieka cenna woda. Dlatego latem także potrzebujemy nawilżenia.

PIELĘGNACJA SKÓRY LATEM

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak zachować świeżość w upalne dni, powinniśmy zadbać o siebie. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry latem.

  1. Ochrona przeciwsłoneczna
    Najważniejsze, aby łączyć pielęgnację z ochroną. Latem jesteśmy o wiele bardziej narażeni na szkodliwe działanie promieniowania UV, które szkodzi skórze, m.in. przyspieszając jej starzenie i wysuszając. Warto włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym. To obowiązkowa pozycja nie tylko, kiedy idziemy na plażę.
  2. Regularne nawilżanie
    Wakacje dla skóry bardzo trudny okres. Wzmożona potliwość i nieustające działanie słońca sprawia, że tracimy o wiele więcej cennej wody. To dlatego latem tak ważne jest prawidłowe nawadnianie organizmu – nie tylko wewnętrznie poprzez picie dużych ilości wody. Skóra potrzebuje także nawilżenia pod postacią kosmetyku.
  3. Oczyszczanie i złuszczanie
    Skoro to właśnie zalegający na skórze pot, zanieczyszczenia i martwy naskórek są pożywką dla bakterii, trzeba regularnie oczyszczać skórę. Latem bardzo ważne, aby używać łagodnych kosmetyków oczyszczających, ponieważ prysznice bierzemy dużo częściej. Zadbajmy o to, aby nie podrażnić skóry. Warto także sięgać latem po peelingi enzymatyczne.

JAK ZACHOWAĆ ŚWIEŻOŚĆ LATEM?

Istnieją różne sposoby na zachowanie świeżości w ciągu dnia latem. Jedne są skuteczne, inne trochę mniej. Warto wypróbować wszystkie, bo każdemu może pomóc coś innego.

  1. Orzeźwiający prysznic
    Poranny prysznic to najlepszy sposób na szybkie przebudzenie – orzeźwia, oczyszcza i przywraca świeżość po upalnej nocy. Silny strumień wody pobudza krążenie. Oczywiście można zastąpić go krótką kąpielą, ale to właśnie prysznic jest najszybszy, najwygodniejszy i najbardziej odświeżający. Zwłaszcza gdy użyjemy energetyzującego żelu pod prysznic o cytrusowym, miętowym lub ziołowym zapachu. Uwaga! Latem nie należy brać gorącego prysznica, ponieważ on może spowodować jeszcze szybsze wydzielanie potu.
  2. Dezodorant / antyperspirant
    Podstawowy kosmetyk, którego należy używać latem, to antyperspirant lub dezodorant. Czym się różnią? To produkty o zupełnie odmiennym działaniu – dezodorant neutralizuje bakterie, które wytwarzają nieprzyjemny zapach, ale nie ogranicza pocenia; antyperspirant zabiera substancje, które zwężają lub blokują ujścia gruczołów potowych i ograniczają wydzielane potu. Warto wiedzieć, że antyperspirantu nie należy stosować na duże powierzchnie, ponieważ może zaburzać naturalny proces termoregulacji ciała.
  3. Aromatyczna mgiełka
    Są różne sposoby na zachowanie świeżości latem, a mimo to najczęściej sięgamy po prostu po perfumy. Uczucie świeżości to również piękny zapach, jednak w upalne dni o wiele lepiej sięgać po mgiełki do ciała lub wodę termalną. Perfumy najczęściej zawierają alkohol, który podrażnia i dodatkowo przesusza skórę latem. Zaletą mgiełek jest ich lekkość i ukojenie, które przynoszą. Natomiast woda termalna to bogactwo minerałów. Latem wybierajmy te produkty o świeżych zapachach cytrusów lub leśnych kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *