Pielęgnacja

Rudzielce, blondynki i brunetki. Od czego zależy kolor włosów?

Są dziewczyny, które bez farbowania włosów nie mogą się obejść. Są też i takie, które wolą naturalnie wyglądające pasemka. A czy wiesz, od czego zależy barwa włosów? I dlaczego włosy siwieją? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, co ma wpływ na kolor fryzury.

Kolor włosom nadaje barwnik, zwany melaniną. Wyróżnia się jej dwa rodzaje: eumelaninę i feomelaninę. Eumelanina pasemkom nadaje ciemny kolor (brązowy lub czarny). Im więcej tego barwnika, tym włosy są ciemniejsze. Feomelanina odpowiada natomiast za rudy i kasztanowy odcień oraz inne ciepłe barwy. A jak powstaje kolor blond? Jest on mieszanką powyższych barwników, występujących we właściwych stężeniach. Jeżeli barwnik skupiony jest w jednym miejscu w dużej ilości i jego cząsteczki są duże, włosy zyskują ciemny odcień. Włosy jasne zaś otrzymujemy wtedy, kiedy skupisko barwnika jest małe, tak jak i rozmiar jego cząsteczek. Dlatego możesz u siebie znaleźć jaśniejsze i ciemniejsze pasemka. Tworzy to na głowie niesamowity efekt.

Czy wiedziałaś, że… Kolor włosów na przestrzeni lat zmienia się. My, Europejczycy, w okresie dzieciństwa mamy jasne włosy, które wraz z wiekiem ciemnieją. Azjaci i mieszkańcy Afryki mają ciemne włosy. Kolor włosów zależy więc od miejsca zamieszkania. Na odcień pasemek wpływ mają także uwarunkowania genetyczne. Dany odcień włosów dziedziczysz po rodzicach. A dlaczego włosy siwieją? Nie jest to tylko i wyłącznie podyktowane wiekiem. Stres i ogromne przeżycia emocjonalne również wpływają na odbarwienie pasemek. U osób prowadzących zdrowy tryb życia przyczyną siwienia włosów jest zmniejszająca się wraz z wiekiem produkcja melaniny. Zjawisko to rozpoczyna się około 40 roku życia; dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Oczywiście siwienie włosów można zamaskować farbami lub innymi produktami koloryzującymi. Ale czy konieczne i rozsądne jest farbowanie włosów zdrowych i młodych? Przecież najlepsze jest to, czym obdarowała nas Matka Natura. Koloryzując włosy, uzyskamy płaski efekt, nakładając nawet kilka odcieni farby. Nie wspominając już o zniszczeniu pasemek i podrażnieniu skóry głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *