Pielęgnacja

Jak to działa? Kwas pirogronowy

Kwas pirogronowy należy do grupy alfa-ketokwasów. W połączeniu z wodą przekształca się w kwas mlekowy. Pozyskiwany jest z jabłek, sfermentowanych owoców i octu. Jego pH wynosi 2,49; jest silnym preparatem złuszczającym. Polecany jest do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i z objawami fotostarzenia.

Jakie efekty daje peeling kwasem pirogronowym?

Kwas pirogronowy złuszcza naskórek i penetruje w głąb warstw skóry. Reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza wydzielanie sebum. Oczyszcza pory skóry i likwiduje zaskórniki. Rozjaśnia przebarwienia i nawilża cerę. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Peeling kwasem pirogronowym daje efekty porównywalne ze złuszczaniem kwasem TCA. Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie skóry, a proces złuszczania trwa do 10 dni. W trakcie kuracji należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, nawilżać skórę i nie można odrywać łuszczącego się naskórka. W kosmetyce używa się 40% i 60% kwasu pirogronowego.

Kwas pirogronowy – wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniami do złuszczania naskórka kwasem pirogronowym są: zaburzenia pigmentacji, zmarszczki, trądzik, nadmierne wydzielanie sebum, trądzik różowaty, blizny i przebarwienia. Przeciwwskazania to: opryszczka, infekcje wirusowe i grzybicze, alergia, łuszczyca, ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie retinoidów.

Jak wygląda peeling kwasem pirogronowym?

Zabieg składa się z trzech etapów. Najpierw kosmetyczka oczyszcza skórę i robi dokładny demakijaż. Potem na 30 sekund aplikuje się preparat złuszczający. Cały zabieg trwa 5 minut. Po upływie tego czasu kwas pirogronowy neutralizuje się. Jeżeli pacjent odczuwa dyskomfort, a skóra jest mocno zaczerwieniona, kosmetyczka na twarz może położyć gazę z lodem lub preparatem chłodzącym. Peeling powinno powtarzać się co dwa lub trzy tygodnie. Aby osiągnąć zadowalające efekty należy wykonać sześć do ośmiu pojedynczych zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *