Paznokcie

Masz przebarwienia na paznokciach? Sprawdź, co to oznacza

Dla większości z nas ważne jest, żeby paznokcie były zadbane, długie i ładnie pomalowane. Ważne, żeby nie były łamliwe i miękkie. Reszta? Jest mało ważna, choć bagatelizowanie innych elementów wyglądu paznokci nie jest rozsądne. Zmiany na płytce paznokcia (np. przebarwienia, plamki i jej kolor) mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia.

BIAŁE PRZEBARWIENIA

Przebarwienia o białej barwie mogą występować na całej płytce paznokcia albo pojawiać się tylko w niektórych miejscach np. w formie tzw. kwitnienia paznokcia, czyli drobnych punktów. W pierwszym przypadku, gdy cała płytka jest wybielona, mamy do czynienia z bielactwem paznokcia. Może to być oznaką chorób takich, jak łuszczyca, niewydolność serca, nowotwór lub łatwy do nadrobienia niedobór wapnia lub białka. Bielactwo punktowe to drugi przypadek, który zazwyczaj związany jest z urazami płytki paznokcia.

ŻÓŁTE PRZEBARWIENIA

Najczęstszą przyczyną żółcienia paznokci jest zbyt częste malowanie ich czerwonym lakierem do paznokci bez używania podkładu (jego barwniki zostają z czasem wchłaniane przez paznokieć) albo palenie papierosów. Żółta barwa paznokci może sygnalizować też choroby typu żółtaczka typu A lub B, grzybica albo łuszczyca, a także pojawiać się w trakcie przyjmowania niektórych leków.

BRĄZOWE PRZEBARWIENIA

Podobnie, jak wyżej, przebarwienia o brązowej barwie mogą pojawiać się na paznokciach wskutek stosowania niektórych leków, ale także w kontakcie z henną. Brązowe plamy na płytce paznokcia mogą również być związane z chorobami tarczycy, anemią lub niedożywieniem.

ZIELONE PRZEBARWIENIA

Zieleń na płytce paznokcia to w większości przypadków oznaka choroby grzybiczej, która zaatakowała paznokieć. Może być również wywołana przez zakażenie bakteryjne albo zbyt częsty kontakt rąk z silnymi detergentami.

SZARONIEBIESKIE PRZEBARWIENIA

Wbrew pozorom przebarwienia na paznokciach w kolorze szarości i błękitu to nie zwykły siniak. Powodem może być zatrucie srebrem, stosowanie leków przeciwmalarycznych, zaburzenia krążenia obwodowego lub zaburzenia metabolizmu.

CZARNE/CIEMNE PRZEBARWIENIA

Całkowicie ciemne plamy na płytce paznokcia to w większości przypadków krwiak podpaznokciowy, który powstaje na skutek urazu. Przyczyną może być także przyjmowanie niektórych leków lub substancji chemicznych. Jeśli jednak zmiana nie przesuwa się wraz ze wzrostem paznokcia (tak jak w przypadku krwiaka), możemy mieć do czynienia z czerniakiem złośliwym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *