Pielęgnacja

5 częstych problemów z ustami. Jak sobie z nimi poradzić?

Poświęcamy wiele czasu naszym oczom, cerze, dłoniom, włosom oraz skórze całego ciała. Często jednak zapominamy o właściwej pielęgnacji ust, które są najbardziej narażone na szkodliwe działania czynników zewnętrznych. Przedstawiamy kilka popularnych problemów ze skórą ust i receptę na ich rozwiązanie.

Na początek warto wspomnieć nieco o anatomii ust. Nasze usta pokryte są niebywale cienką warstwą rogową, nie mają gruczołów łojowych i zawierają niewiele melatoniny – to wszystko sprawia, że są niemal „gołe” i pozbawione ochrony. Bardzo delikatne usta oraz ich okolice łatwo ulegają uszkodzeniom. Jakie są najczęstsze problemy?

PRZESUSZENIE I PĘKANIE

Pękająca skóra ust to problem występujący niezwykle często u wielu osób, bez względu na płeć oraz wiek. Przyczyn jest kilka, m.in. oblizywanie ust, nadgryzanie warg (niejednokrotnie w wyniku stresu), suche powietrze, niska temperatura, a nawet zbyt częste malowanie trwałymi szminkami. Jak walczyć z przesuszonymi ustami? Przede wszystkim nie obgryzać, nie oblizywać i chronić np. pomadkami ochronnymi, mocno nawilżającą wazeliną lub balsamami natłuszczającymi.

OPRYSZCZKA / ZAJADY

Wirus opryszczki uaktywnia się szczególnie w okresach zmniejszonej odporności. Najważniejsza jest prawidłowa higiena ust i skóry wokół nich oraz zastosowanie maści antywirusowej, osuszającej i łagodzącej dolegliwości. Innym schorzeniem ust są zajady, czyli bolesne pęknięcia kącików ust. Ich przyczyną są niedobory witamin, żelaza, zła higiena jamy ustnej lub przyjmowanie antybiotyków. W tym przypadku konieczne jest wyeliminowanie tych przyczyn i leczenie objawowe odpowiednimi lekami.

ZMARSZCZKI

Zmarszczki wokół ust to problem pojawiający się z wiekiem, który może być uwydatniony np. paleniem papierosów (tworzą się wówczas tzw. zmarszczki palacza) lub nadmierną mimiką twarzy (np. grymasami, cmokaniem, zaciskaniem lub uśmiechaniem się). Niestety na rynku nie spotyka się kremów, które mają działać przeciwzmarszczkowo typowo na okolice ust, więc pozostaje stosować w te miejsca serum przeciwzmarszczkowe do twarzy.

PRZEBARWIENIA

Przebarwienia na ustach mogą pojawia się w trakcie kuracji hormonalnej (np. antykoncepcyjnej), w czasie ciąży lub podczas zbyt długiego wystawiania się na działanie promieni słonecznych. W przypadku skłonności do przebarwień należy stosować na ustach kremy z wysokim filtrem UV.

ZNIKAJĄCY KONTUR

Z biegiem lat kolor ust staje się mniej wyrazisty. Pigment blednie i uznawane jest to za jedną z oznak starzenia. Sposobem na ten problem jest tylko makijaż – permanentny dla lepszego efektu lub codzienne korzystanie z pomadki, szminki lub konturówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *