Włosy

Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, leczenie i porady

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, mocne i piękne włosy. Niestety nie każdy może się nimi cieszyć, bo sporo osób cierpi z powodu wypadania włosów. Jeżeli i ty jesteś w tej grupie, to sprawdź, jak sobie poradzić z tym problemem. Poznaj także przyczyny wypadania włosów.

Wypadanie włosów – objawy

W ciągu dnia tracimy około 100 włosów i jest to całkiem normalne. Powinniśmy się zacząć martwić, gdy na szczotce, ubraniu lub poduszce widzimy o wiele więcej pojedynczych włosów. Tak znaczna utrata włosów może być spowodowana chwilowym pogorszeniem się kondycji organizmu lub chorobą. W przypadku dużego ubytku należy zgłosić się do lekarza.

Przyczyny wypadania włosów

STRES

Ciągły stres powoduje, że w organizmie wzrasta poziom kortyzolu. Pod jego wpływem następuje zwężenie ścian naczyń krwionośnych, w tym tych, które otaczają cebulkę włosa. Skutek? Do włosa dopływa mniej składników odżywczych i tlenu, co z czasem prowadzi do obumarcia włosa. W ten sposób wypadają nawet te włosy, które nie zakończyły jeszcze swojego cyklu wzrostu.

CIĄŻA I PORÓD

Ciąża i poród mają znaczący wpływ na organizm. Po porodzie spada stężenie estrogenów, które korzystnie wpływa na wygląd i stan włosów. Większość składników odżywczych nie jest przekazywana do włosów, lecz do organizmu dziecka. Obecnie na rynku kosmetycznym znajdują się specjalne preparaty, które poprawiają stan włosów i są przeznaczone dla karmiących kobiet.

DIETA

Dieta uboga w witaminy i mikroelementy również przyczynia się do pogorszenia kondycji włosów. A tym są w szczególności potrzebne żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A i E, wapń, cynk i krzem. Bez tych substancji włos staje się matowy i osłabiony. Dlatego tak ważna jest dieta i suplementacja.

CHOROBY TARCZYCY

W przypadku niedoczynności tarczycy włosy mogą nadmiernie wypadać i stracić naturalny połysk. Włosy przechodzą w fazę spoczynku, a mieszki włosowe ulegają zanikowi. W przypadku nadczynności tarczycy może występować łysienie rozlane lub zlokalizowane w okolicy czołowej. W obydwu tych przypadkach wypadanie włosów może zatrzymać rozpoczęcie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *