Makijaż

Jak czyścić pędzle do makijażu? Przewodnik krok po kroku

Pędzle do makijażu to niezbędnik każdej osoby, której zależy na profesjonalnym, ładnie wyglądającym make-upie. Po każdej aplikacji kosmetyków na pędzlach zbiera się brud, łój i bakterie skórne, a także pozostałości po produktach kosmetycznych. Korzystanie z nieumytych, niezdezynfekowanych pędzli skutkuje wystąpieniem podrażnień, uczuleń i wysypem krostek. Jak myć pędzle do makijażu?

Pędzle trzeba czyścić ze względu na higienę. Mają kontakt z sebum wydzielanym przez skórę, zbiera się na nich martwy naskórek, kurz i inne zanieczyszczenia. To siedlisko bakterii, które uwielbiają ciepłe i wilgotne środowisko.

Malowanie się brudnym pędzlem skutkuje problemami z cerą, infekcjami bakteryjnymi, trądzikiem czy zatkaniem porów, dlatego regularne mycie i dezynfekcja pędzli są tak ważne. W ten sposób będziesz mogła pożegnać się z wypryskami. Kolejnym powodem, dla którego trzeba myć pędzle do makijażu jest fakt, że nakładamy nimi różne kosmetyki, a pozostałości po poprzednich makijażach mogą zmienić odcień aktualnie używanego kosmetyku.

Jak często czyścić pędzle do makijażu?

Wszystko zależy od tego, do czego pędzel jest przeznaczony. Jeżeli nakładamy nim mokre kosmetyki, takie jak korektor, podkład czy krem BB, konieczne jest mycie po każdym zastosowaniu. W pozostałościach po tłustych preparatach najszybciej rozmnażają się bakterie. Po jednym użyciu fluid czy korektor zasycha na pędzlu, dlatego jego ponowne użycie jest niemalże niemożliwe. To samo dotyczy gąbeczek do nakładania fluidu oraz mniejszych pędzelków, np. tych do nakładania żelowego eyelinera lub kremowych cieni do powiek. Pędzle do nakładania produktów sypkich, jak puder, cienie czy bronzer, możesz czyścić nieco rzadziej.

Czym czyścić pędzle do makijażu?

Najpopularniejszą metodą czyszczenia pędzli jest mycie ich szarym mydłem w kostce. Detergenty, które są w nim zawarte, zdecydowanie wystarczą do dokładnego usunięcia wszystkich bakterii i zanieczyszczeń, a jednocześnie są bardzo delikatne, tak aby nie uszkodzić naturalnego lub syntetycznego włosia. W przypadku pędzli z tworzywa sztucznego należy użyć oliwki dla dzieci lub olejów myjących, które przyciągną tłuszcz, jednocześnie usuwając zabrudzenia. Na syntetycznych włóknach znajduje się dużo resztek zaschniętych kosmetyków. Jeżeli zależy Ci na jak najdelikatniejszym myciu, możesz użyć w tym celu szamponu dla dzieci. Drogerie kosmetyczne oferują ponadto szereg preparatów przeznaczonych do czyszczenia pędzli.

Jak czyścić pędzle krok po kroku?

1. Włóż pędzelki do miski z wodą lub namocz je pod bieżącą wodą. Nie mocz skuwki, aby pędzel się nie rozkleił.

2. Nałóż kosmetyk myjący na mokre włosie i delikatnie pocieraj, aż zacznie wyciekać piana. Spłukuj ciepłą wodą i powtarzaj czynność do momentu, aż woda będzie przezroczysta.

3. Po myciu zdezynfekuj pędzle sprayem, który dostaniesz w każdej aptece. Psiknij, a następnie delikatnie wytrzyj je ręcznikiem papierowym.

4. Po wytarciu pędzli połóż je na ręczniku i pozostaw do naturalnego wyschnięcia. Nie kładź ich na grzejniku ani nie używaj suszarki.

5. Jeżeli chcesz zachować kształt pędzla, zrób dziurki w folii aluminiowej i owiń włosie. Będzie schło naturalnie, zachowując swój kształt.