Paznokcie

Keratyna na włosy i paznokcie – dlaczego jej potrzebujesz?

Keratyna – to słowo zna każdy, kto na poważnie traktuje pielęgnacje włosów i paznokci. Keratyna to ich budulec. Jej niedobór to bardzo zły omen dla urody: powoduje uszkodzenia naskórka, łamanie się włosów i pękanie płytki paznokcia. Co to dokładnie jest keratyna i gdzie występuje? Dlaczego trzeba ją dostarczać i skąd ja brać? Jakie jest zastosowanie kosmetyczne keratyny oraz jej wpływ na włosy i paznokcie?

Co to jest keratyna i gdzie występuje?

Keratyna to białko włókienkowe. Dla nas istotny jest fakt, że keratyna to główny składnik naskórka, włosów i paznokci. Powstaje w procesie keratynizacji, czyli rogowacenia naskórka. Odbywa się to na zasadzie prostej przemiany: komórki skóry stopniowo obumierają i tworzą zrogowaciałą warstwę naskórka, która po około miesiącu ulega złuszczeniu.

Keratyna jest też najważniejszym, głównym budulcem łodygi włosa. To właśnie jej włókna nadają pasmom elastyczność, sprężystość i połysk, zaś jej brak prowadzi do otwierania się łusek włosa, a co za tym idzie ‒ do jego uszkodzeń i rozdwajania końcówek. Oprócz tego keratyna jest głównym składnikiem płytki paznokcia. Dzięki niej paznokcie są twarde i odporne na uszkodzenia.

Keratyna w kosmetykach – zastosowanie

Na potrzeby kosmetyczne stosuje się specjalne białko: to keratyna hydrolizowana, czyli hydrolizat keratyny
Są to białka rozpuszczalne w wodzie, pozyskiwane w procesie hydrolizy wełny owczej. Hydrolizat keratyny zawiera aminokwasy (podstawowy budulec białek) prawie identyczne z tymi, które znajdują się w ludzkich włosach i paznokciach.

Dzięki temu keratyna hydrolizowana z łatwością spaja się z białkami naszych włosów, głęboko wnika w ich strukturę i odbudowuje uszkodzenia powstałe w wyniku codziennej pielęgnacji i działania niekorzystnych warunków atmosferycznych (słońca, wiatru).

Zastanawiałaś się, jak wygląda czysta keratyna? To klarowna ciecz o żółtym lub brunatnym zabarwieniu i charakterystycznym zapachu.

Keratyna w kosmetykach do włosów

Keratyna hydrolizowana to ważny składnik szamponów, odżywek, masek do włosów, preparatów do stylizacji włosów oraz płynów do trwałej ondulacji i rozjaśniania. Jej celem jest głęboka, dokładna regeneracja uszkodzonego włosa. Odbywa się ona poprzez uzupełnienie niedoboru naturalnych składników budujących jego strukturę. Hydrolizowana keratyna jest przeznaczona do każdego rodzaju włosów, ale największym ratunkiem będzie dla włosów suchych, łamliwych, matowych i zniszczonych, na przykład po zabiegach chemicznych.

Keratyna i jej efekty na włosach – dlaczego warto? 

 • wzmacnia włosy, zwiększa ich objętość i nadaje im blask,
 • włosy są nawilżone i miękkie,
 • zamyka łuski włosa,
 • regeneruje rozdwojone końcówki,
 • przedłuża skręt włosów,
 • chroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi,
 • poprawia stan skóry głowy,
 • likwiduje łupież,
 • zabezpiecza przed wpływem środków utleniających, farb
 • chroni włosy przed wysuszającym działaniem silnych środków myjących,
 • zapobiega negatywnemu wpływowi promieni UV i wiatru.

Keratyna i jej efekty na paznokciach

W regeneracji paznokci keratyna jest równie nieoceniona. Hydrolizat keratyny, zawarty np. w lakierach do paznokci i kremach do rąk, regeneruje strukturę uszkodzonej płytki paznokciowej. Innymi słowy utwardza ją i pogrubia. Co więcej, keratyna zapobiega łamaniu się i rozdwajaniu paznokci, nawilża i goi pękający naskórek wokół paznokci, chroni przed niszczeniem i odbarwieniem, poprawia stan pożółkłych paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *