Włosy

Jak pielęgnować przetłuszczającą się skórę głowy?

Istnieje wiele powodów, przez które skóra głowy się przetłuszcza. Ale efekt zawsze wygląda tak samo – włosy są ciężkie, tłuste, bez objętości, a w dodatku wyglądają nieświeżo. Twoje włosy przetłuszczają się mimo częstego mycia? Z tego artykułu dowiesz się, jak je pielęgnować.

Okazuje się, że rozwiązaniem kłopotu może być odpowiedni produkt, który ureguluje pracę gruczołów łojowych, a także zmiana nawyków pielęgnacyjnych. Jakich?

Jak rozpoznać przetłuszczającą się skórę głowy?

Całe nasze ciało jest mniej lub bardziej objęte gruczołami łojowymi. Produkują sebum, aby chronić skórę przed wysuszeniem, podrażnieniami oraz niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak mróz, wiatr czy promieniowanie słoneczne. Kiedy pojawia się problem? Wtedy, gdy gruczoły produkują nadmiar łoju, czyli zaburzona jest ich praca. Wtedy włosy mogą być suche na końcach, a tłuste u nasady. Dodatkowo pasma mogą wypadać.

Przetłuszczające się włosy:

 • są oklapnięte, ciężkie, bez lekkości i sypkości,
 • nieestetycznie świecą się u nasady,
 • zbijają się w strąki,
 • wyglądają nieświeżo chwilę po umyciu,
 • często nadmiernie wypadają.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Istnieje wiele przyczyn, przez które włosy nadmiernie się przetłuszczają. To zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki. Między innymi:

 1. Uwarunkowania genetyczne – bardzo częsty powód, który jest od nas niezależny,
 2. Zaburzenia hormonalne – np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
 3. Okres ciąży, dojrzewanie czy przekwitanie,
 4. Przewlekły stres i permanentny brak snu,
 5. Dieta uboga w witaminy A i z grupy B,
 6. Nieprawidłowa pielęgnacja, np. używanie zbyt silnych kosmetyków z silikonami, niedokładne mycie włosów, tj. niedomywanie kosmetyków stylizujących,
 7. Brak peelingu skóry głowy,
 8. Przegrzewanie skalpu, np. gorącym nawiewem suszarki, lokówką czy prostownicą,
 9. Toksyny, smog i inne zanieczyszczenia powietrza.

Jak zapobiec przetłuszczaniu się skóry głowy?

Najważniejsze, abyś zrezygnowała z silnych kosmetyków. Zbyt częste odtłuszczanie skalpu powoduje nadprodukcję sebum, ponieważ skóra głowy chce się obronić. Pamiętaj, że konieczne jest nieustanne nawilżanie, ponieważ to klucz do dobrej kondycji każdego rodzaju skalpu. W ten sposób wyrównasz płaszcz hydrolipidowy.

Nie pielęgnuj skóry zbyt silnymi kosmetykami, bo jedynie ją podrażnisz, wysuszysz, a ta będzie próbowała przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia nadmiernym wydzielaniem łoju. Do pielęgnacji wybieraj delikatne szampony i myj włosy zawsze wtedy, gdy tego potrzebują, nawet jeżeli zjawisko występuje codziennie.

Szampony powinny dogłębnie pielęgnować i myć, a nie wysuszać. Nie mogą zawierać silnych detergentów, aby nie uszkodzić bariery ochronnej. Zwracaj uwagę na składy i kupuj kosmetyki bez silnych, ciężkich silikonów i oleju parafinowego, aby nie obciążyć pasm. Najlepszy szampon do przetłuszczającej się skóry głowy powinien zawierać delikatne substancje myjące. Dobrze sprawdzi się np. szampon micelarny, który dokładnie oczyści zarówno włosy, jak i skalp.