Pielęgnacja

Peeling enzymatyczny – jak działa i czym się różni od ziarnistego?

Złuszczanie naskórka i dokładne oczyszczanie skóry jest jednym z najistotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych – bez tego cera nie mogłaby prawidłowo funkcjonować. Dlatego peeling twarzy zalicza się do podstawowych kosmetyków oczyszczających. Jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu skóry jest niezmierzona. Do tej pory peelingi były dostępne tylko dla nielicznych, czyli osób z tłustą, mieszaną lub normalną skórą. Osoby z cerą naczynkową, wrażliwą lub zbyt mocno przesuszoną musiały rezygnować z ziarnistych peelingów, dopóki nie pojawił się inny jego rodzaj: peeling enzymatyczny.

Czym jest peeling enzymatyczny?

To najbardziej delikatna forma peelingu, która nie wymaga mechanicznego tarcia. Nie zawiera szorstkich drobinek, więc nie podrażnia naskórka. Peeling enzymatyzny nie wymaga pocierania twarzy – nakłada się go na naskórek zupełnie tak, jak maseczkę, a on doskonale radzi sobie z jej oczyszczeniem. W takim peelingu nie ma drobinek odpowiedzialnych za ścieranie naskórka: to właśnie decyduje o łagodności i wyjątkowości peelingu enzymatycznego.

Era peelingu enzymatycznego

Do niedawna taki rodzaj peelingu wykonywano wyłącznie w specjalistycznych salonach kosmetycznych. Były one skuteczne i profesjonalne, zalecane nie tylko do cery wrażliwej czy naczynkowej, ale również trądzikowej. Te wykonywane u kosmetyczki nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, ale dziś nie musisz być skazana wyłącznie na powtarzające się, czasochłonne wizyty w salonie urody. Peelingi eznymatyczne dostępne są już w każdej drogerii, a kluczem jest dobranie sobie odpowiedniego dla swojej cery i potrzeb skóry.

Co zawiera peeling enzymatyczny?

Za oczyszczanie i złuszczanie naskórka odpowiedzialne są przede wszystkim enzymy pochodzące z owoców – do najpopularniejszych zalicza się bromelainę z ananasa i papainę z papai. Enzymy stają się aktywne podczas kontaktu z wodą. Wiele peelingów enzymatycznych zawiera dodatkowy składnik wspierający, np. kwas mlekowy

Jak działa peeling enzymatyczny?

Jego działanie jest zaskakująco proste: enzymy owocowe zawarte w nim oddziałują na naskórek rozpuszczając martwą i zbędną warstwę rogową. Dzięki temu skóra oczyszcza się, zostaje gładka i sprężysta. Peeling enzymatyczny jest bardzo łagodny i nie działa na skórę od razu – jego efekty widać najbardziej po kilku sesjach i systematycznym stosowaniu.

Do działania peelingu możemy zaliczyć:

  • oczyszczanie skóry
  • odetkanie zatkanych porów skóry
  • usunięcie zaskórników
  • domknięcie (zmniejszenie widoczności) porów
  • wygładzenie skóry twarzy
  • poprawienie kolorytu skóry, delikatne rozjaśnienie skóry
  • rozjaśnienie przebarwień skóry
  • zwiększenie chłonności skóry (lepsza absorpcja składników odżywczych z kremów)
  • zmiękczenie i nadanie skórze elastyczności

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Peeling nakładaj an czystą skórę: najpierw wykonaj dokładny demakijaż. Wiele peelingów zawiera w sobie warstwę myjącą, ale może być ona niewystarczająca do dokładnego oczyszczenia skóry. Enzymy najlepiej zadziałają, kiedy nie są blokowane przez cząsteczki toksyn i sebum.

Peeling nałóż na zwilżona skórę, delikatnymi i kolistymi ruchami rozsmarowując go na twarzy. Peeling często zmienia się pod wpływem wody w delikatną emulsje, która może lekko szczypać ;lub na chwile zaróżowić skórę. Masaż powinien trwać około 5 minut. Następnie warstwę peelingu najlepiej zostawić jeszcze na kilka minut jako maseczkę, po czym zmyć go dokładnie letnią wodą.

Po peelingu można wykonać dodatkowo maseczkę przeznaczoną dla Twojego rodzaju cery – oczyszczona skóra doskonale ją „przyjmie” i lepiej wchłonie wszelkie składniki w niej zawarte.

Po wykonanej masce na twarz należy przemyć skórę tonikiem i nałożyć odpowiedni krem – współgrający z twoim typem skóry. Jeśli stosujesz serum – nałóż je na twarz, zanim zaaplikujesz krem.

Peeling enzymatyczny – opinie

Peeling enzymatyczny zbiera bardzo dobre opinie i jest często polecany na blogach i vlogach– najlepszy jest taki, który nie zawiera drażniących, syntetycznych, komedogennych substancji. W oparciu o jego działanie powstają specjalne szampony enzymatyczne i micelarne do oczyszczania skóry głowy.

DIY – domowy peeling enzymatyczny z sody

Soda oczyszczona doskonale odblokowuje pory i usuwa nadmiar sebum, a także działa antybakteryjnie.

Aby go wykonać potrzebujesz

  • 1 łyżkę miodu
  • ½ łyżeczki sody
  • ¼ łyżeczki soku z cytryny

Połącz dokładnie wszystkie składniki, rozprowadź na twarzy i pozostaw na 2-3 minuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *