Pielęgnacja

Pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku

Cera tłusta i sucha jednocześnie… każdy z tych problemów występuje na różnych partiach twarzy. Tłusta jest strefa T, czyli czoło, nos i broda, a przesuszone są zazwyczaj skronie i policzki. To skrajne połączenie jest zazwyczaj problemem kobiet po 20 roku życia, które wcześniej miały cerę tłustą. Cera mieszana może być także następstwem niewłaściwej pielęgnacji, co zakłóca barierę hydrolipidową skóry.

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Jest niełatwa w pielęgnacji. Poszczególne obszary na twarzy muszą być pielęgnowane w inny sposób. Stefa T jest gruba i pokrywa wyczuwalną warstwą sebum, dlatego to siedlisko bakterii, powodującycyh zmiany ropne i zaskórniki. Jest o wiele odporniejsza na działanie wody i silniejsze kosmetyki. Natomiast obszary boczne są pozbawione warstwy ochronnej, dlatego po każdym myciu mogą być nieprzyjemnie ściągnięte i napięte, a także łatwo ulegać podrażnieniom.

Pielęgnacja cery mieszanej

Przede wszystkim musisz znormalizować nadmiernie przetłuszczające się partie twarzy i nawilżać, zabezpieczyć i zregenerować przesuszone miejsca, które są pozbawione odpowiednie ochrony.

Suche miejsca najłatwiej poznać tuż po umyciu wodą, ponieważ są ściągnięte i mogą się łuszczyć. W codziennej pielęgnacji postaw na kosmetyki dedykowane cerze mieszanej, aby nie dobierać osobnej pielęgnacji do tłustych i suchych obszarów.

Wybierz kosmetyki normalizujące wydzielanie sebum i regulujące pracę gruczołów łojowych. Zmatowią strefę T, zapobiegając nieestetycznemu świeceniu i zwalczą niedoskonałości. Najlepiej sprawdzą się kremy z retinolem, które zapobiegną przesuszaniu się suchych partii skóry i uregulują produkcję łoju.

Zarówno sucha, jak i tłusta strefa wymagają nieustannego nawilżania. Krem na dzień powinien być wyjątkowo lekki, silnie nawilżać i mieć beztłuszczową formułę. Jeżeli różnica między obszarami na twarzy jest bardzo wyraźna, tj. policzki są bardzo przesuszone, a strefa T nadmiernie przetłuszczona, należy używać osobnych kosmetyków do pielęgnowania tych obszarów. Przesuszenie i łuszczenie się skóry można zniwelować preparatami na bazie emolientów, które odbudują barierę ochronną skóry. Najważniejsze w pielęgnacji są peelingi. Przy delikatnych obszarach sprawdzą się enzymatyczne, a tłuste partie twarzy można złuszczać peelingiem drobnoziarnistym. Aby uzupełnić pielęgnację, przyda Ci się nawilżająco-normalizująca maseczka nałożona tuż po peelingu. Błyszczące obszary w ciągu dnia można zmatowić matującymi bibułkami.

Pielęgnacyjne błędy cery mieszanej

Warto wiedzieć, czy naprawdę mamy do czynienia z cerą mieszaną. Kolejną, ważną sprawą jest należyta staranność pielęgnacyjna. Cerze mieszanej trudno jest wybaczyć błędy pielęgnacyjne, a najczęściej spotykane to:

  1.  Niestaranne nakładanie kosmetyków. Jeżeli Twój stan skóry wymaga dwóch różnych typów produktów, to stosuj je dokładnie tam, gdzie jest to wymagane. Inaczej pogorszą stan skóry, zamiast go poprawić.
  2.  Stosowanie produktów wyłącznie dla cery tłustej. To wysusza suche partie twarzy, a skóra w tych miejscach może zacząć się łuszczyć.
  3. Nadmierne odtłuszczanie strefy T. Wysuszające kosmetyki sprawiają, że skóra produkuje jeszcze większe ilości sebum, chcąc się bronić. W efekcie świeci się jeszcze bardziej.
  4. Używanie toników z alkoholem. To zaburza równowagę hydrolipidową skóry, dlatego postaw na łagodne produkty.
  5. Mycie twarzy wodą i mydłem. W ten sposób jeszcze bardziej przesuszasz skórę, przez co jest ściągnięta i zaczyna się łuszczyć.