Pielęgnacja

Jak używać gąbki do kąpieli? Gąbka do kąpieli: rodzaje, wady i zalety

Gąbka to jedno z akcesoriów do kąpieli, które służy do pielęgnacji ciała poprzez nanoszenie lub wcieranie preparatów myjących. Ma wodochłonne właściwości. Jak prawidłowo używać gąbki do kąpieli oraz jakie rodzaje, wady i zalety ma gąbka do kąpieli?

Jak używać gąbki do kąpieli?

Nieumiejętne używanie gąbki do kąpieli może przynieść wiele szkód. Nie należy energicznie trzeć ciała jej chropowatą częścią, ponieważ w ten sposób zdzieramy z siebie naskórek, a co za tym idzie – wysuszamy skórę. Z drugiej strony intensywne szorowanie skóry poprawia jej ukrwienie i pobudza ją do wydalania toksyn. Mimo to szorstkiej strony gąbki nie powinno używać się do codziennej pielęgnacji ciała; jest ona przeznaczona do mycia podeszwy stóp i widocznie ubrudzonego ciała. Z kolei masaż skóry gładką strony gąbki pomaga usunąć zanieczyszczenia i martwy naskórek, a także relaksuje i poprawia nastrój. Gąbkę do kąpieli warto łączyć z zimną wodą, ponieważ taka kombinacja wzmacnia skórę oraz uodparnia ją na dolegliwości i brud.

Gąbka do kąpieli – wady

Używanie gąbki do kąpieli podrażni skórę z tendencją do wykwitów. Ponadto nie należy stosować jej na rany, strupy i pęknięcia w skórze, ponieważ może powodować przenikanie bakterii do organizmu. Gąbka wymaga regularnego czyszczenia, bo w przeciwnym razie stanie się źródłem chorób skórnych o podłożu bakteryjnych lub grzybiczym.

Gąbka do kąpieli – zalety

Gąbka do kąpieli poprawia krążenie krwi i skutecznie złuszcza skórę, dlatego sprawdzi się przy pielęgnacji jej suchych partii, zwłaszcza na stopach, łokciach i kolanach. Dzięki gąbce do kąpieli zwykła kąpiel staje się luksusowym masażem, który dodatkowo szybko i skutecznie oczyszcza skórę.

Gąbka do kąpieli – rodzaje

Dawniej używano naturalnych gąbek do kąpieli, a dziś możemy wybierać między gąbkami naturalnymi a syntetycznymi. Te ostatnie mają zachęcające kolory oraz różne kształty i wielkości.

Syntetyczna gąbka do kąpieli – wady i zalety

Gąbki wykonane z tworzyw sztucznych są niedrogie oraz mają ładne kolory i ciekawe kształty, ale szybko się kruszą i osadza się w nich dużo bakterii. Należy je często wymieniać.

Naturalna gąbka do kąpieli – wady i zalety

Gąbki naturalne są trochę droższe od gąbek syntetycznych, ale i bardziej wytrzymałe. Ponieważ gromadzi się w nich znacznie mniej bakterii, nie trzeba ich aż tak często wymieniać. Należy unikać gąbek bielonych, które szybko się kruszą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *