Kwas pirogronowy należy do grupy alfa-ketokwasów. W połączeniu z wodą przekształca się w kwas mlekowy. Pozyskiwany jest z jabłek, sfermentowanych owoców i octu. Jego pH wynosi 2,49; jest silnym preparatem złuszczającym. Polecany jest do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i z objawami fotostarzenia.
Jakie efekty daje peeling kwasem pirogronowym?
Kwas pirogronowy złuszcza naskórek i penetruje w głąb warstw skóry. Reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza wydzielanie sebum. Oczyszcza pory skóry i likwiduje zaskórniki. Rozjaśnia przebarwienia i nawilża cerę. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Peeling kwasem pirogronowym daje efekty porównywalne ze złuszczaniem kwasem TCA. Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie skóry, a proces złuszczania trwa do 10 dni. W trakcie kuracji należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, nawilżać skórę i nie można odrywać łuszczącego się naskórka. W kosmetyce używa się 40% i 60% kwasu pirogronowego.
Kwas pirogronowy – wskazania i przeciwwskazania
Wskazaniami do złuszczania naskórka kwasem pirogronowym są: zaburzenia pigmentacji, zmarszczki, trądzik, nadmierne wydzielanie sebum, trądzik różowaty, blizny i przebarwienia. Przeciwwskazania to: opryszczka, infekcje wirusowe i grzybicze, alergia, łuszczyca, ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie retinoidów.
Jak wygląda peeling kwasem pirogronowym?
Zabieg składa się z trzech etapów. Najpierw kosmetyczka oczyszcza skórę i robi dokładny demakijaż. Potem na 30 sekund aplikuje się preparat złuszczający. Cały zabieg trwa 5 minut. Po upływie tego czasu kwas pirogronowy neutralizuje się. Jeżeli pacjent odczuwa dyskomfort, a skóra jest mocno zaczerwieniona, kosmetyczka na twarz może położyć gazę z lodem lub preparatem chłodzącym. Peeling powinno powtarzać się co dwa lub trzy tygodnie. Aby osiągnąć zadowalające efekty należy wykonać sześć do ośmiu pojedynczych zabiegów.
Dodaj komentarz