Pielęgnacja

Cera naczynkowa – jak ją odpowiednio pielęgnować?

Czerwone pajęczynki na twarzy to efekt pękania naczyń krwionośnych i główna cech cery naczynkowej. Nie dodają one uroku, a w dodatku mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na naszą skórę. Czy da się je załagodzić? Jak dbać o cerę naczynkową i czego szukać w dobrych kosmetykach do „pajęczej” cery?

Cera naczynkowa – charakterystyka

Ten rodzaj cery jest cienki i wrażliwy – wymaga specjalnego traktowania i delikatnej, ukierunkowanej na jej potrzeby pielęgnacji. Po czym rozpoznać cerę naczynkową?

Najczęściej po nieestetycznych, uprzykrzających życie, czerwonych „pajączkach”, czyli siateczce maleńkich żyłek zdobiących niektóre obszary twarzy.

Ten typ cery ma wiele wspólnego z… czerwienią – pod wpływem temperatury, stresu czy emocji ściany naczyń krwionośnych rozszerzają się i na twarz wypływa rumieniec – w przypadku naczynkowej skóry utrzymuje się on dosyć długo, ponieważ ścianki naczynek nie są tak elastyczne. Gdy przestają się obkurczać, twarz zaczynają zdobić czerwone nitki popękanych naczynek. Po pierwsze nie dodają urody, ale konsekwencje ich pojawienia się mają o wiele poważniejszy zasięg: ich kruchość sprzyja stanom zapalnym, często bywa też przyczyną trądziku różowatego.

Na skórę naczynkową narzekają przede wszystkim kobiety, ponieważ pekanie naczynek ma związek z żeńskim hormonem – estrogenem. Rozluźnia on ścianki naczyń krwionośnych i sprawia, że na cieńszej niż męska, kobiecej skórze pojawiają się pajączki. Popękane naczynka zaczynają pojawiać się po 30 roku życia (ilość kolagenu spada, a mikrokrażenie pogarsza się), ale nastolatki również mogą się ich obawiać, zwłaszcza jeśli zbyt często i mocno się opalają.

Cera naczynkowa – jak ją pielęgnować?

Nie ma wątpliwości, że tak delikatny rodzaj cery wymaga specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy uważnie czytać skład kosmetyków i unikać substancji, które mogłyby ja podrażniać. Do oczyszczania skóry naczynkowej stosuj delikatne kosmetyki (mleczka lub płyny micelarne) i nie spłukuj ich wodą prosto z kranu: lepiej wybierz wodę mineralną lub przegotowaną. Osuszając skórę, staraj się nie pocierać jej zbyt mocno. Na koniec przetrzyj twarz odpowiednim dla niej tonikiem lub spryskaj roślinnym hydrolatem.

Jeśli zależy ci na stosowaniu peelingu – wybieraj te delikatne (enzymatyczne), które nie podrażnią skóry i nie przyczynią się do powstawania pajączków. Przy cerze naczynkowej wystarczy je robić dwa razy w miesiącu.

Na koniec zastosuj krem dla cery naczynkowej, obfitujący w składniki, które uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych i wzmacniają elastyczność skóry.

Cera naczynkowa – czego szukać w kosmetykach?

Dobry krem lub maska do skóry naczynkowej powienin mieć w składzie składniki pielęgnujące ten rodzaj cery. Należa do nich:

  • Ginko bilboa – wzmacnia elastycznosć skóry i bioflawonoidy, uszczeliające naczynka.
  • Witamina C – poprawia kondycje i koloryt cery rozjaśnia przebarwienia i wzmacnia oraz uszczelnia naczynka
  • Rutyna – zmniejsza przepuszczalnosć naczyń krwionośnych
  • Hammelis (oczar wirginijski) – działa przeciwzapalnie i zapobiega rozszerzaniu się naczynek
  • Arnika górska – dziala przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i wzmacnia scianki naczyń krwionośnych
  • Witamina K – zapobiega wylewom podskórnym
  • Siarczan dekstranu świetie obkurcza naczynia krwionosne
  • Wyciąg z kwiatów mirtu – poprawia elastycznosć skóry i naczynek
  • Kasztanowiec – działa przeciwzapalnie i obkurcza naczynia

Cera naczynkowa – czego unikać w kosmetykach?

Cera naczynkowa jest delikatna i takiej właśnie, delikatnej pielęgnacji wymaga od nas. Dlatego podczas pielęgnacji unikaj wszelkich alkoholi, w tym głównie etylowego, acetonu, mentolu, glikolu propylenowego, kwasów pochodzących z witaminy A oraz mocznika.

Silnie działające, ziarniste peelingi oraz silenie działające maski z zielonej glinki również nie współgrają z tym rodzajem cery. Zimą może również zaszkodzić jej silny mróz, dlatego warto ochronic ją kremami tłustymi lub półtłustymi, albo naturalnymi olejkami (np. olejkiem z wiesiołka, słonecznikowym lub z nasion bawełny).

Cera naczynkowa – jaki makijaż?

Zaczerwienienie sprawnie ukryjesz za pomocą zielonego korektora, lub specjalnej bazy pod makijaż (również w kolorze zielonym) – bazę stosuje się w sytuacji, kiedy popękanych naczynek na skórze jest wyjątkowo dużo.

Podkład do cery naczynkowej powinien być mocno kryjący, a puder – najlepiej sypki, transparentny, o naturalnych składnikach. Idealnie nada się biały puder ryżowy lub bambusowy. Zrezygnuj z pudrów w odcieniu różowym – uwydatnią niepotrzebnie niezdrowy koloryt skóry.

Wybierając kosmetyki kolorowe – zwłaszcza bazę, podkład oraz puder – staraj się by były one przeznaczone do cery wrażliwej i miały delikatny, naturalny skład. Idealnym rozwiązaniem są kosmetyki mineralne lub wegańskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *