Pielęgnacja

Bad hair day czy zła pielęgnacja? Poznaj 5 błędów w pielęgnacji włosów

Podobno każda kobieta czasem ma tzw  ”bad hair day” – włosy, które są matowe, oklapnięte i żadną siłą nie dają się wystylizować? Jeśli zdarza się to raz na jakiś czas – nie ma w tym żadnej nieprawidłowości, Jednak jeśli  twoje włosy coraz częściej wyglądają źle, być może nieodpowiednio się z nimi obchodzisz. Poznaj 5 błędów, które najczęściej popełniamy w pielęgnacji – może to właśnie dlatego nieustannie przechodzisz bad hair day?

1. Używasz nieodpowiednich kosmetyków

Nie chodzi nam o to, że powinnaś od razu wydawać krocie na kosmetyki do włosów, ale lepiej nie wybierać także najtańszego szamponu z drogerii… Chodzi przede wszystkim o to, by być świadomym konsumentem i sprawdzić na liście składników co zawiera twój szampon do włosów. Jeśli są tam ciężkie silikony, wysuszające alkohole i substancje typu SLS – nie kupuj go. Podrażnisz skórę głowy i wysuszysz włosy. Szukaj zatem produktów, które są wolne od siarczanów – „sulfate-free”.

2. Zbyt często albo za rzadko myjesz włosy

Nie tylko za częste, ale i zbyt rzadkie mycie włosów może być problemem i wpływać na ich stan. Okazuje się, że za częste mycie suchych włosów i delikatnej skóry głowy prowadzi do usuwania sebum, które pełni funkcję ochronną. To prosta droga do jeszcze silniejszego podrażnienia skalpu i wysuszenia włosów. Z kolei za duża ilość sebum sprawi, że twoje włosy wyglądają na tłuste i się zlepiają. Jeśli twoje pasma mają skłonność do ptrzetłuszczania – myje je co drugi dzień, lub nawet codzień, ale za pomocą delikatnego szamponu, który nie zakłóci równowagi lipidowej skóry głowy.

 3. Źle obchodzisz się z włosami

Szarpanie podczas czesania, mocne tarcie w ręcznik po umyciu, chodzenie spać z mokrymi włosami – wszystkie te czynniki mocno nadwyrężają strukturę włosów i osłabiają je tak, że pasma stają się podatne na niszczenie. Pamiętaj też, że włosy są o wiele bardziej narażone na zniszczenia, kiedy są mokre. Obchodź sie z nimi delikatnie: zamiast trzeć, odciśnij nadmiar wody z włosów i rozczesuj je grzebieniem o szerokim rozstawie zębów. Idealnie nada się drewniany.

4. Nie zabezpieczasz włosów przed gorącem

Zapewne wiesz, ze wysokie temperatury, w tym także ciepło suszarki, prostownicy oraz lokówki wytrąca wodę z wnętrza włosów i niszczy je. Dlatego warto tak zaplanować czas na mycie włosów, by pasma same chwile podeschły. Oczywiście wiadomo, że nie jest to możliwe o poranku gdy się spieszymy do pracy, szkoły itd. Dlatego nie da się w zupełności zrezygnować z suszarki. Wtedy też możesz je jednak wspierać – wystarczy, że sięgniesz po spray termoochronny do włosów – taki kosmetyk nie tylko zapobiegnie utracie wody, ale poprawi ich wygląd, doda blasku i wypielęgnuje.

5. Nie stosujesz specjalistycznej pielęgnacji

Często traktujemy włosy po macoszemu: mycie, odżywka, spłukanie i tyle. Ale raz na jakiś czas włosom warto podarować coś więcej, niż tylko odżywkę. Wymagają wzmożonej pielęgnacji i lepszego odżywienia. Dlatego raz w tygodniu zafunduj im dobrą maskę do włosów, olejuj je przynajmniej dwa razy w miesiącu i codziennie po myciu włosów wcieraj w nie specjalne serum na końcówki – to zabezpieczy je nie tylko przed rozdwajaniem, ale też przed przesuszaniem na końcach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *