Porady

Jak zrobić domowy tonik do twarzy?

Często bywa tak, że kosmetyki wykonane samodzielnie wcale nie są gorsze niż te kupione w drogerii, a dodatkowo są dużo tańsze. Wystarczy, że dobierzesz je odpowiednio do potrzeb swojej skóry, ale najpierw musisz poznać ich właściwości.

Po co tonizować twarz?

W codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć toniku do twarzy. Po każdym demakijażu i dokładnym oczyszczaniu cery powinnaś użyć toniku, który przywróci jej naturalne pH. Co najlepsze, możesz przygotować go samodzielnie. Nie zapominaj o codziennym stosowaniu – Twoja skóra na pewno będzie wyglądała świeżo.

Jak działa tonik do twarzy?

Tonik ma doskonały wpływ na naszą skórę. Jego funkcją jest przede wszystkim przywrócenie prawidłowego pH skóry. Tonik chroni skórę przed bakteriami i zaburzeniami równowagi biologicznej. Nie warto rezygnować z tonizacji, ponieważ jest to jeden z bardziej istotnych elementów codziennej pielęgnacji.

Dzięki tonizacji twarzy nasza skóra staje się odświeżona i oczyszczona. W ciągu dnia także możesz używać toniku, jednak rano i wieczorem jest to obowiązkowe.

Tonik a rodzaj cery

  • Dla cery suchej doskonały będzie tonik nawilżający i odżywczy. W jego skład powinny wchodzić: lawenda, mleko, witamina C, mocznik, kwas hialuronowy.
  • Cera tłusta potrzebuje toniku matującego i głęboko oczyszczającego z ogórkiem, kwasem salicylowym lub białą wierzbą.
  • Skóra wrażliwa – tonik kojący sprawdzi się idealnie. Najlepiej, aby zawierał rumianek, panthenol, wyciąg z alg morskich, czy wodę różaną.
  • Złuszczających i antybakteryjnych toników użyj do cery trądzikowej. Melisa, nagietek, zielona glinka czy kwas mlekowy powinny znaleźć się w ich składzie.

Domowy tonik do twarzy – jak przygotować?

Tonik z zielonej herbaty

Najłatwiejszy w przygotowaniu jest tonik z zielonej herbaty, który działa odmładzająco, przeciwzapalnie i kojąco. Można go stosować przy skórze trądzikowej, tłustej i suchej. Wystarczy, że będziesz parzyć herbatę przez 10 minut, a po wystygnięciu oczyścisz nim cerę.

Tonik rumiankowy

Do jego wykonania potrzebujesz wody destylowanej i suszonego rumianku. Parz go przez 20 minut, odcedź, a po ostudzeniu przemyj twarz. Rumianek reguluje pracę gruczołów łojowych i łagodzi podrażnienia.

Tonik jabłkowy

Źródłem witaminy A, C i potasu są oczywiście jabłka. Wystarczy, że je pokroisz, wrzucisz do wrzącej wody, a gdy ostygnie – wyjmiesz. Następnie dodaj wodę oczarową, która działa na skórę łagodząco, ściągająco i likwiduje trądzik. Jabłka odświeżą twoją skórę.

Tonik owsiany

Najlepszy będzie dla suchej i wrażliwej skóry, ponieważ działa nawilżająco oraz łagodzi stany zapalne i wszelkie podrażnienia. Wystarczy, że zalejesz płatki owsiane przegotowaną wodą i odstawisz na 24 h, nie zapominając o mieszaniu raz na jakiś czas. Następnie przecedź przez sitko. Przemywaj skórę dwa razy dziennie, a zauważysz wspaniałe rezultaty.

Tonik różany

Dwie garści płatków róż zalej wodą destylowaną i gotuj na wolnym ogniu. Po przecedzeniu i ostudzeniu tonik jest już gotowy. Doskonale wzmacnia naczynka, wyrównuje koloryt skóry i łagodzi podrażnienia. Jest wyjątkowo delikatny, dzięki czemu nawilży i ukoi skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *