Pielęgnacja

Perfumowy zawrót głowy, czyli jak wybierać perfumy oraz czym są kompozycje i nuty zapachowe

Wybór perfum to wcale nie taka prosta sprawa. W drogeriach jest mnóstwo zapachów, aromatów, buteleczek i flakoników. Prawdziwy zapachowy zawrót głowy! Sprawdź, jak wybrać perfumy dopasowane do pory dnia, sytuacji i twojego charakteru oraz czym są kompozycje i nuty zapachowe.

Nuty zapachowe w perfumach

Perfumy to głębia zapachu, złożoność aromatów, nakładające się na siebie akordy. Dla ich wyodrębnienia używa się się następujących określeń: nuta głowy, nuta serca i nuta bazy. W kontakcie ze skórą każda z nich uwalnia się w innym tempie i jest wyczuwalna przez określony czas.

Na początku wyczujemy nutę głowy, która jest odpowiedzialna za nasze pierwsze wrażenie. Mimo że ulatnia się jako pierwsza, to ona w dużej mierze decyduje, czy kupimy dany zapach, czy nie. Aromat nuty głowy będzie dla nas wyczuwalny przez około 30 minut. Po jakimś czasie pojawi się nuta serca. Jej zadaniem jest połączenie wszystkich zapachów; to właśnie ona decyduje o charakterze perfum. Na skórze nuta serca utrzymuje się przez mniej więcej dwie godziny. Na samym końcu wyczujemy nutę bazową, która na ciele rozwija się najdłużej. Jest tłem dla innych zapachów, ulatnia się bardzo wolno i ma wpływ na trwałość produktu.

Czym są kompozycje zapachowe?

To połączenia akordów zapachowych, które decydują o tym, czy perfumy są przeznaczone na lato lub jesień, na dzień lub na wieczór. Zapachy cytrusowe są świeże i pobudzające, a kompozycje kwiatowe uważa się za bardzo kobiece. Korzenne i orientalne nuty są uwodzicielskie i tajemnicze. Mchy i paprocie mają mroczny i głęboki charakter. W perfumach męskich można wyczuć zapachy drzewne, tytoniowe i skórzane.

Perfumy, woda toaletowa czy woda kolońska?

Intensywność i trwałość kosmetyku zależy od stężenia substancji zapachowych. Najmniej mają ich mgiełki do ciała. Od 3% do 5% składników zapachowych mają wody kolońskie, a około 10% – wody toaletowe. W wodach perfumowanych stężenie zapachowych substancji waha się pomiędzy 10-18%, a w perfumach – od 20% do 40%. Najmocniejszy aromat mają ekstrakty perfum, które są najdroższe i najtrwalsze.

Czy wiesz, że…

Perfumy są jednymi z kosmetyków o prostym składzie. Zawierają tylko wodę, alkohol i składniki zapachowe pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *