Pielęgnacja

Jak dbać o skórę? Sprawdź kosmetyki z mineralnymi składnikami

Do pielęgnacji skóry używa się wielu naturalnych składników. Jednymi z nich są składniki pochodzenia mineralnego. Są bezpieczne dla skóry i włosów, działają bardzo skutecznie i są polecane każdemu, niezależnie od rodzaju cery, jej kondycji, wieku i płci. Sprawdź, które składniki mineralne będą dla ciebie najlepsze.

Mineralne składniki w kosmetykach – co wybrać?

W pielęgnacji skóry oprócz składników roślinnych i zwierzęcych stosuje się także składniki mineralne. Do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych zalicza się:

  • talk kosmetyczny,
  • kaolin,
  • ziemię okrzemkową,
  • czarne błoto,
  • mika,
  • puder jedwabny.

TALK KOSMETYCZNY

Jest to sproszkowany steatyt, który charakteryzuje się właściwościami przylegającymi do skóry i chłonnymi. Dlatego dodaje się go do pudrów i różnych kosmetyków do makijażu. Talk używa się jako produkt poślizgowy do masażu i jako preparat ochronny przed depilacją skóry woskiem.

KAOLIN

Powstaje na skutek wietrzenia skał i jest nazywany glinką. Ma duże zdolności chłonne, dzięki czemu stosuje się go jako składnik podkładów i pudrów. Kaolin ma również właściwości ściągające, przeciwzapalne, działa wygładzające, oczyszczające i odkażające. Stosuje się go również do maseczek i peelingów oraz występuje w różnych odmianach w postaci glinki kosmetycznej:

  • biała – oczyszcza i stosuje się ją jako biały pigment do kosmetyków kolorowych;
  • czerwona – dba o cerę wrażliwą oraz jest pigmentem do pomadek i różów;
  • żółta – ma działanie ściągające i wygładzające;
  • zielona – ma właściwości przeciwzapalne i zwężające pory, jest stosowana do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.

ZIEMIA OKRZEMKOWA

Powstaje z okrzemek, czyli skamieniałych pancerzyków jednokomórkowych glonów. Wydobywa się je, mieli i oczyszcza. Stosuje się je jako składnik kosmetyczny do produkcji zasypek lub peelingów.

CZARNE BŁOTO

Zawiera mnóstwo składników mineralnych. Ma właściwości ściągające, przeciwzapalne, nawilżające i antyseptyczne, a do tego pobudza krążenie krwi. Czarne błoto najczęściej stosuje się do okładów w redukowaniu cellulitu, egzemy i stanów zapalnych.

MIKA

Jest minerałem, który stanowi 3% powłoki ziemskiej. Odbija światło, dzięki czemu stosuje się ją w kosmetykach kolorowych. W makijażu nadaje ona perłowy pigment i połysk. Dlatego mikę dodaje się do cieni do powiek, podkładów i pudrów rozświetlających.

PUDER JEDWABNY

Pozyskuje się go z naturalnego jedwabiu, który dobrze łączy kosmetyk ze skórą i dobrze sprawdza się w makijażu. Puder jedwabny jest źródłem aminokwasów, które dbają o cerę, wyrównują jej koloryt, nawilżają i wygładzają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *