Pielęgnacja

Płyn do płukania jamy ustnej: rodzaje i właściwości

Płyn do płukania jamy ustnej nie zastąpi prawidłowego szczotkowania zębów, ale może dotrzeć tam, gdzie nie dotrze szczoteczka, a co za tym idzie – zapobiec wielu chorobom zębów i dziąseł. Dowiedz się, jakie rodzaje i właściwości może mieć płyn do płukania jamy ustnej.

Płyn do płukania jamy ustnej – rodzaje i właściwości

Płyn do płukania zapobiegający próchnicy jest przeznaczony dla osób podatnych na rozwój tej choroby. Składnikiem takiego płynu jest fluor – naturalny minerał, który wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed kwasami i bakteriami.

Płyn do płukania na nadwrażliwość zębów jest dedykowany tym, którzy cierpią na tę przypadłość. Płyny do płukania stosowane przy nadwrażliwości powinny zawierać składniki zamykające otwarte ujścia kanalików zębowych i blokujące przesył bodźców do zakończeń nerwowych, na przykład jony potasu, oraz uzupełniać powstałe w szkliwie mikrouszkodzenia, na przykład związki fluoru i wapnia.

Płyn do płukania na problemy z dziąsłami jest pomocny przy zapaleniu dziąseł, aftach, krwawieniach i tym podobnych schorzeniach. Takie płyny zawierają składnik antybakteryjny lub kombinację takich składników.

Płyn do płukania wybielający zęby najczęściej jest stosowany jako dodatek do past do zębów o takim działaniu, dlatego najlepiej sięgać po produkty z tej samej serii. Ich działanie polega na usuwaniu nalotu i powierzchownych plam oraz podtrzymaniu jaśniejszego koloru szkliwa.

Płyn do płukania na nieświeży oddech (halitozę) zawiera kombinację efektywnych składników, które mogą zwalczyć różne przyczyny nieświeżego oddechu.

Płyn do płukania na suchość w jamie ustnej (kserostomia) zawiera składniki tworzące na tkankach jamy ustnej ochronną warstwę, dzięki czemu zabezpieczają je przed uszkodzeniami, atakiem bakterii i kwasów oraz próchnicą, która może się rozwinąć przy niedoborze śliny. Takie płyny łagodzą ból i pieczenie, koją istniejące już podrażnienia, nawilżają, eliminują towarzyszący kserostomii dyskomfort i pobudzają ślinianki do pracy.

Płyn do płukania ust stosowany przy aparatach ortodontycznych powinien działać wielopłaszczyznowo: chronić przed próchnicą, łagodzić podrażnienia i zapobiegać ich ponownemu powstawaniu, leczyć stany zapalne, eliminować bakterie oraz znosić dyskomfort towarzyszący noszeniu aparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *