Pielęgnacja

Jak pielęgnować poszczególne części twarzy i ciała? Moje sposoby

Chociaż skórę mamy jedną, to jest ona różna w zależności od części ciała – ma niejednolitą grubość, w niektórych partiach jest natłuszczona, a w innych przesuszona. Aby właściwie zadbać o skórę, musicie poznać specyfikę jej wszystkich partii. Jak pielęgnować poszczególne części twarzy i ciała, to znaczy jak powinna wyglądać pielęgnacja okolic oczu i powiek, skóry twarzy, szyi i dekoltu, ust oraz skóry głowy? Oto moje sposoby.

Pielęgnacja okolic oczu i powiek

W tych partiach skóra ma zaledwie pół milimetra grubości, więc jest najcieńsza i najdelikatniejsza, a przy tym silnie unerwiona. Ponadto wyróżnia ją niewielka ilość gruczołów łojowych i bardzo cienka podściółka tłuszczowa. W dodatku z upływem lat ubywa w niej włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego, dlatego staje się wiotka. W konsekwencji pojawiają się zmarszczki mimiczne (na przykład kurze łapki) i cienie pod oczami, a naczynia krwionośne zaczynają prześwitywać przez cieniutki naskórek. Z kolei poranny obrzęk powiek jest skutkiem zastojów limfatycznych.

Aby jak najlepiej zadbać o te partie skóry, rano i wieczorem nakładajcie na powieki i okolice wokół oczu odżywczy krem, który wygładza i rozjaśnia skórę. Powinien zawierać witaminy lub ekstrakty roślinne (na przykład z rumianku, aloesu, świetlika lub bławatka), które są bogate we flawonoidy, witaminy i sole mineralne, a ponadto działają kojąco, poprawiają mikrokrążenie i zapobiegają opuchnięciom. Preparat nanoście delikatnie od kącików oczu zewnętrznych do wewnętrznych. Przykładajcie wagę do prawidłowego demakijażu, to znaczy używajcie łagodnych kosmetyków, które dokładnie usuwają makijaż, a zarazem nie podrażniają spojówek i delikatnej skóry. Aby nie dopuścić do efektu podkrążonych oczu, przede wszystkim wysypiajcie się! Tak, wiem, że to banalne, ale sen to najlepszy kosmetyk. Ponadto spędzajcie dużo czasu na powietrzu i noście okulary słoneczne, ilekroć jest taka potrzeba – niezależnie od pory roku.

Pielęgnacja skóry twarzy

Dla odmiany skóra na twarzy ma wiele gruczołów łojowych i potowych. Jeżeli nie są zbyt aktywne, cera jest sucha, a gdy wydzielają dużo łoju, skóra okropnie się błyszczy, a co gorsza, wyskakują na niej zaskórniki, krostki i inne paskudztwa. U niektórych kobiet dodatkowo obserwuje się czerwone pajączki, czyli rozszerzone na stałe naczynia włosowate. Ponadto cera może być wrażliwa i źle reagować na zwykłe kosmetyki, a nawet zbyt pikantne potrawy i alkohol. Skóra na twarzy starzeje się szybciej niż w innych partiach. Szkoda, że tak jest, bo właśnie ona jest zawsze odsłonięta i dlatego stanowi naszą wizytówkę.

Pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na dwukrotnym w ciągu dnia (porannym i wieczornym) oczyszczeniu oraz aplikacji kremu dobranego do rodzaju cery. Polecam Wam jeszcze peelingi i zabiegi rewitalizujące.

Pielęgnacja szyi i dekoltu

Te partie skóry są cieńsze i wrażliwsze niż na twarzy oraz szybciej się starzeją. Wzdłuż mostka znajduje się sporo gruczołów łojowych, dlatego niektóre z Was pewnie obserwują w tym miejscu krostki i zaskórniki. Z upływem czasu na dekolcie mogą pojawić się przebarwienia i brodawki łojotokowe.

Aby Wasze szyja i dekolt długo wyglądały pięknie i młodo, codziennie nakładajcie na nie krem; najlepszy będzie taki dedykowany szyi i dekoltowi, ale nie zaszkodzi, jeżeli będzie to ten sam preparat, którego używacie do twarzy. Na dekolcie aplikujcie go ruchem od środka na boki, a na szyi – ku żuchwie. Dodatkowo raz w tygodniu zróbcie peeling i połóżcie intensywnie odżywiającą maseczkę.

Pielęgnacja ust

Znacie określenie „czerwień wargowa”? Usta pokryte są cienką warstwą nabłonka, przez który prześwituje krew unaczyniająca usta – stąd ta nazwa. Powierzchnia ust jest pokryta bruzdami, które są indywidualne i niezmienne dla każdego człowieka przez minimum 10 lat. Wargi mają gruczoły łojowe w przeciwieństwie do gruczołów potowych i włosów. W okolicy ust znajduje się mnóstwo receptorów, dlatego wargi są tak wrażliwe na dotyk, ból, wibracje i temperaturę. Z wiekiem czerwień wargowa zwęża się, ponieważ naskórek staje się cieńszy, a skóra właściwa i gruczoły łojowe zanikają.

Jak dbać o te partie skóry? Używajcie pomadek ochronnych z filtrem, które nawilżą usta, zapobiegną ich pierzchnięciu i osłonią je przed promieniami słonecznymi. Ponadto róbcie im peeling, najlepiej na bazie cukru i wody lub cukru i miodu. Dzięki temu Wasze wargi będą gładkie i zdrowo zabarwione.

Pielęgnacja skóry głowy

Skóra głowy jest delikatna, naszpikowana mieszkami włosowymi i jaśniejsza niż inne partie skóry, ponieważ włosy chronią ją przed dostępem słońca. W skórze głowy znajduje się dużo gruczołów łojowych, które z jednej strony nadają włosom połysk, ale z drugiej – sprawiają, że włosy się przetłuszczają. Właśnie one są przyczyną łupieżu tłustego – jednego z objawów łojotokowego zapalenia skóry.

Aby zadbać o skórę głowy, powinnyście myć ją w określony sposób. Po pierwsze, masujcie ją, ale jej nie drapcie. Ponadto kosmetyki stylizujące nanoście nie na skórę głowy, lecz na włosy – dzięki temu unikniecie podrażnień i swędzenia. W przypadku łupieżu stosujcie szampon dostosowany do jego odmiany (tłustej lub suchej). Jeżeli po 3 tygodniach nie dostrzeżecie poprawy, skonsultujcie się z dermatologiem.

W jaki sposób Wy pielęgnujecie poszczególne części twarzy, skórę głowy, szyję i dekolt?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *