Dotyczą przede wszystkim chłopców w okresie dojrzewania. Występują w dolnej części pleców i po bokach. Początkowo są różowe, ale z czasem zmieniają kolor na biały. Rozstępy na plecach – dlaczego powstają, jak im zapobiegać i jak z nimi walczyć?
Czym są rozstępy?
Rozstępy są to ubytki w skórze w formie różowych, a później białych pręg, które powstają w wyniku intensywnego wzrostu lub zmiany wagi. Bardzo szybkie: wzrost, przybranie na wadze, spadek wagi bądź przyrost masy mięśniowej sprawia, że organizm nie nadąża z produkcją nowych komórek, czego efektem są rozstępy. Rozstępy są, niestety, zmianami trwałymi; chociaż z czasem bledną, nie znikają nigdy.
Dlaczego na plecach powstają rozstępy?
Podczas gdy u dojrzewających dziewczynek rozstępy pojawiają się na udach, pośladkach i biuście, u dojrzewających chłopców rozstępy powstają głównie na plecach. Dzieje się tak dlatego, że plecy są najszybciej rosnącą częścią ciała chłopców – chłopcy rosną wzwyż, wskutek czego plecy wydłużają się, i wszerz, czego konsekwencją są szersze barki.
Rozstępy na plecach nie powstają wyłącznie z powodu wzrostu i zmiany wagi; o ich występowaniu mogą decydować predyspozycje genetyczne. Rozstępy na plecach są pochodną Zespołu Marfana – choroby narządu wzroku, układu kostnego, serca i naczyń krwionośnych. Pojawiają się wskutek dysfunkcji tkanki łącznej, a dokładniej uszkodzonych włókien sprężystych, które uniemożliwiają powstawanie kolagenu i nowej tkanki łącznej.
Rozstępy na plecach – jak im zapobiegać?
Aby rozstępy na plecach nie pojawiły się, można im zapobiegać poprzez:
- dietę bogatą w witaminę A i E, a także krzem i cynk,
- stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających, na przykład zawierających kolagen lub oliwki kosmetycznej.
Rozstępy na plecach – jak z nimi walczyć?
Gdy rozstępy na plecach już pojawiły się na skórze, można podjąć następujące działania:
- używać kremu na rozstępy, który wzmocni skórę i zapobiegnie powstawaniu nowych zmian (mogą to być preparaty dla kobiet, ponieważ te będzie o wiele łatwiej znaleźć),
- poddać się zabiegom wygładzania i usuwania przebarwień, np. mikrodermabrazji, mezoterapii, laseroterapii lub kuracji złuszczającej peelingami chemicznymi, np. z kwasem glikolowym.
Dodaj komentarz