Pielęgnacja

Jak prawidłowo myć ręce?

20 sekund – tyle powinno trwać mycie rąk. Większość z nas robi to za krótko, bez użycia mydła albo wcale. Tymczasem prawidłowe mycie rąk jest dziecinnie proste, a przy tym niezbędne do uniknięcia wielu groźnych chorób. Jak i kiedy myć ręce, żeby ich uniknąć?

Po co myć ręce?

Większość czynności wykonujemy rękami – dotykamy nimi przedmiotów, powierzchni i ludzi. Ręce osłaniamy rękawiczkami tylko po to, żeby je ochronić przed zimnem lub drażniącym działaniem różnych preparatów, ale nie przed bakteriami. Tymczasem właśnie na rękach bytuje najwięcej zarazków. Są wśród nich bakterie chorobotwórcze, pasożyty i grzyby, w tym pałeczki salmonelli, bakterie coli i jaja tasiemca czy owsików. Prawidłowe mycie rąk uchroni Cię przed większością z nich.

Jak myć ręce?

Na początku należy zdjąć całą biżuterię – nie tylko pierścionki, ponieważ poza dłońmi myjemy także nadgarstki. Namydlamy obie dłonie, w tym palce, przestrzenie międzypalcowe, okolice płytek paznokciowych i nadgarstki. Myjemy dłonie mydłem przez 20 sekund, po czym spłukujemy je ciepłą wodą i dokładnie wycieramy lub suszymy. Ostatnia czynność jest bardzo ważna, ponieważ bakterie bytują tam, gdzie czują wilgoć.

Kiedy i jak często myć ręce?

Nie powinniśmy zastanawiać się, jak często myć ręce, ponieważ należy robić to wtedy, kiedy jest to konieczne, to znaczy:

  • po wyjściu z toalety,
  • po kichaniu, kasłaniu i smarkaniu nosa,
  • przed spożywaniem i dotykaniem produktów spożywczych,
  • po kontakcie z chorą osobą,
  • po kontakcie ze zwierzęciem.

Dodatkowe porady

  • Kiedy myjesz ręce w publicznej toalecie, pamiętaj, żeby już po wszystkim nie dotykać kosza na śmieci, drzwi toalety, a zwłaszcza klamki, ponieważ znowu będziesz mieć na sobie całe mnóstwo bakterii. Aby dłonie jak najdłużej pozostały czyste, dotykaj tych przedmiotów przez chusteczkę higieniczną lub ręcznik papierowy.
  • Na wypadek gdybyś znalazł się w miejscu, w którym nie będziesz mógł umyć rąk pod bieżącą wodą, zawsze miej przy sobie chusteczki nawilżane lub żel antybakteryjny do mycia rąk bez użycia wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *