Pielęgnacja

Jak zregenerować zniszczone dłonie? 5 najważniejszych zasad

Zima, mróz, a dodatkowo częste mycie i dezynfekcja rąk sprawiają, że skóra na naszych dłoniach jest sucha, popękana i wygląda nieestetycznie. Można temu zaradzić, ale należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.  

Skóra na rękach, w przeciwieństwie do reszty naszego ciała wyposażona jest praktycznie wyłącznie w gruczoły potowe, nie posiada gruczołów łojowych. Pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej szybciej ulega niekorzystnym zmianom i bardziej narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Zimowa aura, mroźne i suche powietrze, a także częste mycie i dezynfekcja dłoni to wszystko sprawia, że nasze ręce potrzebują pomocy. Oto kilka wskazówek, jak im pomóc?

Ważne czym myjemy ręce

Czyste dłonie to podstawa, szczególnie w trudnych czasach pandemii Covid-19. Pamiętajmy o dokładnym i częstym myciu rąk, ale używajmy do tego delikatnych środków myjących, najlepiej zawierających składniki pochodzenia naturalnego. Dobrze, żeby nasze mydło lub żel, wzbogacone były środkiem nawilżającym. Ręce należy myć w letniej wodzie, aby dodatkowo nie wysuszać skóry zbyt wysoką temperaturą.

Dezynfekcja? Tak! Ale jak?

Jeszcze niespełna rok temu, raczej nie poruszalibyśmy tego tematu, ale czasy się zmieniły. Wszechobecne dozowniki z płynami do dezynfekcji: w sklepach, biurach i naszych torebkach to już norma. W preparatach do dezynfekcji rąk wykorzystywane są alkohole etylowy i izopropylowy. By były skuteczne, ich stężenie musi wynosić minimum 70 procent. Tylko takie daje pożądany efekt antyseptyczny, ale działa również silnie odtłuszczająco, powodując usuwanie płaszcza lipidowego znajdującego się na powierzchni rąk, wysuszając skórę dłoni. Jak temu zaradzić? Możemy lub wręcz nawet powinniśmy natłuszczać dłonie po każdej dezynfekcji. Warto również unikać płynów dezynfekcji o niesprawdzonym składzie. Jak? Używajmy środka do dezynfekcji wykonanego samodzielnie w domu, na bazie czystego alkoholu i łagodnego żelu aloesowego.

Przepraszamy się z rękawiczkami

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to także dłoni, dlatego mechaniczna ochrona rąk to absolutna konieczność. Zimą powinniśmy zabezpieczać dłonie przed mrozem i śniegiem. Do sprzątania również niezbędne są rękawiczki, bowiem chronią one skórę rąk przed szkodliwym działaniem detergentów i brudu. Do prac mokrych używajmy gumowych rękawic,  pozostałe czynności tj. wycieranie kurzu, odkurzanie, wykonujmy w delikatnych bawełnianych rękawiczkach. Ważne również, aby zabezpieczać dłonie uprawiając sport na zewnątrz, są one potrzebne podczas biegania, czy jazdy na rowerze, o czym często zdarza nam się zapomnieć.

Krem do rąk – zawsze pod ręką!

Dobrej jakości krem nawilżający powinniśmy mieć zawsze przy sobie i korzystać z niego jak najczęściej. Pozwoli on zregenerować zniszczone dłonie. Każdorazowo po umyciu lub dezynfekcji nacierajmy dłonie preparatem, aby przywrócić naturalną równowagę skóry dłoni. Ważne, abyśmy zwrócili również uwagę na skład aplikowanego kosmetyku. Dobry krem do rąk musi zawierać:

  •  glicerynę roślinną – czyli naturalną substancję o właściwościach nawilżających
  • oleje i masła roślinne – ukoją one podrażnioną skórę, zregenerują i dostarczą składniki odżywcze
  • witaminy – najlepiej A i E, wspomagające regenerację naskórka
  • mocznik – działający silnie nawilżająco

O smarowaniu należy pamiętać kilka razy dziennie, bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne. Takie działania pozwolą nam zregenerować zniszczone dłonie.

SPA dla dłoni – podaruj im odrobinę luksusu

Codzienna pielęgnacja skóry rąk jest ważna, ale może okazać się niewystarczająca. Dlatego raz na jakiś czas warto podarować naszym dłonią odrobinę luksusu. W tym celu możemy udać się do salonu kosmetycznego i poddać profesjonalnym zabiegom. Innym rozwiązaniem, aby zregenerować zniszczone dłonie jest domowe SPA. W tym celu warto wykonać najprostszy, domowy peeling np. na bazie cukru i oliwy z oliwek. Pozwoli on usunąć martwy naskórek, pozostawiając dłonie odświeżone i gładkie. Następnie nałóżmy na ręce grubą warstwę kremu i pozostawmy do naturalnego wchłonięcia. Jeżeli wykonamy ten zabieg wieczorem, możemy dodatkowo założyć bawełniane rękawiczki. Dzięki nim, przez noc składniki kremu będą lepiej pracować i idealnie zregenerują naszą skórę dłoni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *