Jakich składników nie zawierają kosmetyki hipoalergiczne? Działanie kosmetyków hipoalergicznych

Skóra wrażliwa i alergiczna jest skomplikowana w pielęgnacji. Na jej potrzeby odpowiedzą kosmetyki hipoalergiczne, czyli produkty przeznaczone do skóry podrażnionej i skłonnej do uczuleń. Jakie działanie mają kosmetyki hipoalergiczne i jakie warunki muszą spełnić, aby nimi być? Gdzie kupić kosmetyki hipoalergiczne i czy warto je kupować? Jakie są najczęstsze objawy alergii na kosmetyki?

kosmetyki-hipoalergiczne.jpg

Kosmetyki hipoalergiczne

Kosmetyki hipoalergiczne są dedykowane wrażliwej skórze. Są wśród nich kosmetyki do pielęgnacji skóry i do makijażu. Hipoalergiczne balsamy są polecane dla osób o suchej i delikatnej skórze, hipoalergiczne tusze i kremy pod oczy ‒ dla osób o wrażliwej skórze wokół oczu, a hipoalergiczne pomadki ‒ dla osób ze skłonnością do pieczenia warg. Najczęściej uczulają kosmetyki do makijażu oczu i lakiery do paznokci.

Kosmetyki hipoalergiczne ‒ działanie

Kosmetyki hipoalergiczne mają przede wszystkim nie podrażniać. Poza właściwościami deklarowanymi przez producenta kosmetyku, takimi jak wygładzanie zmarszczek lub regulowanie wydzielania sebum, produkty hipoalergiczne uspokajają skórę i odbudowują barierę lipidową, czyli warstwę ochronną skóry.

Kosmetyki hipoalergiczne ‒ warunki

Niestety, kosmetyki określane jako „hipoalergiczne” wcale nie muszą takie być, ponieważ ich produkcja nie jest uregulowana prawnie. Z tego powodu warto samodzielnie rozpoznać alergeny i ich unikać.

Jakich składników nie zawierają kosmetyki hipoalergiczne?

Kosmetyki hipoalergiczne z gruntu powinny być pozbawione pewnych składników, które uważa się za alergenne. Mowa o barwnikach, konserwantach, substancjach zapachowych, alergenach pochodzenia naturalnego (między innymi olejkach ziołowych i orzechowych) i alkoholu. Jeżeli którakolwiek z tych substancji będzie figurowała na liście składników kosmetyku, który jest określany jako hipoalergiczny, to jest to przekłamanie i chwyt marketingowy.

Gdzie kupić kosmetyki hipoalergiczne?

Można je kupić w aptekach, drogeriach, sklepach internetowych, a niekiedy nawet w sklepach wielobranżowych.

Czy warto kupować kosmetyki hipoalergiczne?

Osoby o cerze wrażliwej mają problem z doborem kosmetyków, ponieważ większość z nich podrażnia ich skórę. Często kosmetyki hipoalergiczne są dla nich jedynym ratunkiem. Niestety, zdarza się, że i takie produkty uczulają. Poszukiwania optymalnych kosmetyków mogą być żmudne, zwłaszcza że najlepszą metodą jest metoda prób i błędów. W tej sprawie nie należy radzić się koleżanki ani sugerować się tym, co ona stosuje, ponieważ alergia jest sprawą indywidualną.

Osoby, które nie zauważyły u siebie reakcji alergicznych na konkretne substancje, powinny używać zwykłych kosmetyków. W przeciwnym razie skóra odporna na działanie alergenów może przyzwyczaić się do kosmetyków hipoalergicznych i reagować alergicznie na produkty do cery normalnej.

Objawy alergii na kosmetyki

Każdy człowiek inaczej reaguje na uczulenie, ale istnieją pewne typowe objawy alergii. Są to: pokrzywka, zaczerwienienie i szorstkość skóry, nadmierna suchość, swędzenie, wypryski i wysypki, strupy, opuchlizna oraz łzawienie oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *