Pielęgnacja

Co zrobić, gdy matowa pomadka wysusza usta?

Matowe szminki to hit ostatnich lat. Pokochali je wizażyści, beauty blogerki i gwiazdy. Jak pomalować usta matową pomadką, żeby nie były suche i spierzchnięte? Oto najprostsze rady.

Matowe usta wyglądają pięknie, ponętnie i naprawdę bardzo kobieco. Coraz chętniej odchodzimy od błyszczących i satynowych pomadek, aby wrócić do eleganckiej klasyki. Pomalowane matową szminką usta prezentują się niesamowicie, a do tego pasują niemal do każdej stylizacji. Sprawdzą się zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

Matowa pomadka – wady

Niestety największym problemem osób, które noszą matowe pomadki, są suche usta. Szminka pozbawiona składników nawilżających (dla efektu głębokiego matu) może wysuszać wargi i powodować dyskomfort. Ciężko powstrzymać się bez oblizywaniem suchych i szorstkich ust, co nie tylko psuje efekt makijażu, ale też może prowadzić do dalszego pierzchnięcia ust.

To właśnie powody, dla których wiele kobiet rezygnuje z matowych pomadek. Trudnej sztuki nakładania matowej szminki można się nauczyć i prędzej czy później efekt będzie za każdym razem idealny. Ale co zrobić, gdy matowa pomadka wysusza usta?

Gdy matowa pomadka wysusza usta…

Wysuszanie ust przez matowe pomadki jest niezależne od tego, jakiego produktu użyjemy. Wszystkie matowe szminki mają tę samą specyficzną formułę, która powoduje, że skóra wysycha i staje się szorstka. Możemy jednak temu skutecznie przeciwdziałać.

Jeśli nasza pomadka również wysusza usta, to znak, że są one w niezbyt dobrej kondycji. Może brakować im nawilżenia i odżywienia, mogą też być szorstkie i mieć drobne suche skórki – matowa szminka tylko to wszystko podkreśla. Najważniejsze jest, aby matowej pomadki używać tylko na odpowiednio zadbane i przygotowane usta. Wówczas efekt będzie perfekcyjny, wargi nie wyschną, a szminka będzie trwalsza.

Jak przygotować usta na matową szminkę?

Sucha i niezłuszczona skóra na ustach jest najczęstszym powodem, dla którego matowa szminka wygląda źle. Odstające skórki nie tylko zmniejszają trwałość kosmetyku, ale utrudniają jego równomierne nałożenie, i efekt suchych ust się pogłębia. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Krok 1. Peeling ust

Wymieszaj łyżkę naturalnego miodu z taką samą ilością brązowego cukru. Nałóż domowy peeling na usta i masuj nim wargi przez 2-3 minuty. Możesz też użyć gotowego peelingu do ust (do kupienia w każdej drogerii) lub masować usta przez kilka minut miękką, delikatnie zwilżoną szczoteczką do zębów – efekt będzie taki sam.

Krok 2. Balsam do ust

Nie wolno zapominać o odpowiednim nawilżaniu, które zapewni balsam do ust. Bogaty w składniki odżywcze i zatrzymujące wodę w skórze kosmetyk warto mieć zawsze przy sobie i używać go zawsze wtedy, gdy czujemy, że usta są suchsze. W ten sposób w momencie, gdy zechcemy użyć matowej szminki, nasze usta będą już wypielęgnowane.

Krok 3. Baza pod szminkę

Niesłusznie pomijana w makijażu baza pod szminkę również może pomóc w osiągnięciu pięknego efektu i zapobiec wysychaniu ust. Baza służy nie tylko przedłużeniu trwałości szminki, ale może też dodatkowo nawilżać i odżywiać skórę, a także tworzyć na ustach niewidoczną i niewyczuwalną barierę, chroniącą przed wysychaniem.

Jak nakładać matową szminkę?

Ważne jest także to, w jaki sposób malujemy usta. Matowa szminka jest wymagająca. Pod żadnym pozorem nie wolno przesadzać z jej ilością – nie pogłębi to efektu zmatowienia. Użycie zbyt dużej ilości matowej szminki może za to sprawić, że usta będą obciążone, a kosmetyk zbierze się w załamaniach albo stworzy twardą, pękającą skorupę na powierzchni warg.

Jak to zrobić poprawnie? Matową szminkę trzeba nakładać za pomocą małego pędzelka i tylko w takiej ilości, żeby pokryć usta cienką warstwą. Ewentualny nadmiar matowej szminki warto odcisnąć na chusteczce, a całość delikatnie przypudrować transparentnym pudrem.

Sposób na matową szminkę, która wysusza

Jeśli usta stają się suche po każdym nałożeniu matowej szminki, mimo że odpowiednio przygotowaliśmy je na ten makijaż, możemy zastosować prosty trik. Wystarczy dodać 1-2 krople olejku migdałowego do opakowania z pomadką (sprawdza się tylko przy pomadkach w płynie). Dzięki temu kosmetyk będzie delikatnie nawilżał usta i łatwiej się rozprowadzi.

Minus: olejek migdałowy może nadać matowej szmince nieco delikatnego rozświetlenia, choć to zależy zarówno od szminki, jak i oleju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *