Pielęgnacja

5 mitów o retinolu, które warto sobie wyjaśnić

Lubisz retinol i chcesz włączyć go do swojej pielęgnacji, aby spowolnić upływ czasu na skórze? A może powstrzymują Cię nieudane próby wprowadzenia kosmetyków z cenną witaminą A? Jeśli pielęgnacja za pomocą retinolu kojarzy ci się wyłącznie z przesuszeniem i pieczeniem skóry – nie przejmuj się. Wychodzi na to, że retinol wymaga całkiem innego podejścia, aby faktycznie zadziałał. 

  1. Wyższe stężenie retinolu  to lepsze działanie? Wyższe stężenie to oczywiście większa dawka retinolu podczas codziennej pielęgnacji. Czy zawsze jest to lepsza opcja? Przede wszystkim nie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z retinolem, lepszy będzie retinol o niskim stężeniu poza tym warto pamiętać że więcej retinolu w danym opakowaniu wcale się nie przekłada na jego efektywność. Form retinolu na rynku jest wiele i trzeba umieć wybrać najlepszą A poza tym oprócz samej witaminy A ważne są też inne składniki, które znalazły się w Twoim kosmetyku. Równie ważna jest odpowiednia formuła czyli, innymi słowy, liczy się każdy składnik który znalazł się w Twoim serum z retinolem
  2. Retinol to zawsze podrażnienia i przesuszenie. To że retinol notorycznie podrażnia i przesusza skórę jest tak naprawdę mitem i wcale nie musi tak być! ludzie którzy cierpią na skórne niedoskonałości i podrażnienia z powodu wprowadzenia do pielęgnacji  witaminy A najczęściej dobierają nieodpowiedni kosmetyk o zbyt wysokim stężeniu retinolu a za dnia nie troszczą się o swoją skórę nie nawilżają jej odpowiednio lub nie stosują kremów z filtrem. Dlatego jeśli chcesz aby retinol pielęgnował Twoją skórę, ale nie przynosił żadnych podrażnień i nie przesusza  jej, włącz z razem z nim do pielęgnacji delikatne kosmetyki o działaniu łagodzącym.
  3. Lepiej zacząć od małych stężeń retinolu. Tak, to prawda – większość osób czyli największa ilość rodzajów cery lepiej toleruje kosmetyki, które mają niski procent retinolu w składzie. Wszystko dlatego, że retinol jako substancja jest dość inwazyjna po prostu działa na naskórek i faktycznie go odnawia odsłaniając nową piękniejszą skórę. Dzieje się to nie od razu i im mniejsze dawki dostarczymy na początku, tym łagodniej ta przemiana będzie następować. Aby Twoja skóra wyglądała pięknie i zdrowo warto przez pierwsze 2 tygodnie stosować retinol rzadziej co 2-3 dni lub zacząć od małej dawki tak aby cera przyzwyczaiła się do nowego inwazyjnego środka który ją pielęgnuje.Oczywiście później z czasem możesz zwiększać dawkę retinolu lub zwiększyć częstotliwość nakładania go na twarz; retinol najlepiej stosować na noc ponieważ wówczas skóra ma nasiloną regenerację i nie grozi jej bezpośrednie wystawianie na promieniowanie słoneczne.
  4. Nie widać efektu, więc retinol wcale nie działa. To niestety jest największe kłamstwo jakie można powiedzieć o retinolu, ponieważ jest to tak naprawdę jedyny udokumentowany naukowo składnik który faktycznie wpływa na poprawę wyglądu cery (zaraz za nim jest witamina C) retinol potrzebuje po prostu więcej czasu aby w pełni pokazać na co go stać. Prawdą jest że im dłużej stosujesz retinol, tym lepiej wygląda Twoja cera; ten składnik zalicza się do kuracji długoterminowych dlatego jeśli zależy Ci na faktycznym odmładzaniu skóry Musisz uzbroić się w cierpliwość i dać witaminie a szansę aby w pełni odnowiła Twoją skórę. Zresztą to też zależy, czego  oczekuje się od retinolu ponieważ na przykład w przypadku cery tłustej zmniejszenie przetłuszczania można zauważyć już w pierwszym miesiącu ale niestety na redukcję zmarszczek musimy już czekać dłużej bo kilka miesięcy. Warto pamiętać że jest to całkowicie normalne i jeśli zależy Ci na długofalowych rezultatach w pielęgnacji to na pewno zdajesz sobie sprawę że tak poważne zmiany nie zachodzą w jedną chwilę.
  5. Bakuchiol to też retinol. Bakuchiol to stosunkowo nowy składnik kosmetyczny na rynku; jest to roślinny ekstrakt ,który kosmetolodzy entuzjastycznie porównują do retinolu, jednak warto pamiętać że choć entuzjastycznie okrzyknie się go roślinnym retinolem to bakuchiol retinolem nie jest i niestety daleko mu do tak spektakularnego działania, jakie możemy osiągnąć stosując kosmetyki z witaminą A. Bakuchiol stanowi po prostu składnik wspomagający retinol w wielu kuracjach, albo jest jego zamiennikiem np. dla kobiet w ciąży (które nie powinny używać retinolu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *