Pielęgnacja

Jak pielęgnować cerę mieszaną?

Kobiety, które posiadają mieszaną skórę, zazwyczaj mają problem z doborem kosmetyków bardziej niż te, które dysponują cerą suchą czy tłustą. Jak sprostać wymaganiom cery mieszanej?

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Cera mieszana zawiera cechy, które charakterystyczne są dla skóry suchej i skóry tłustej. Najczęściej przetłuszcza się strefa T, czyli czoło i nos, oraz broda, natomiast policzki często się przesuszają. Mogą przetłuszczać się także linia żuchwy i skronie. Czasem skóra na policzkach jest normalna, co nie przeszkadza świecić się innym częściom skóry.

Strefa T często się przetłuszcza, ponieważ jest tam więcej gruczołów łojowych niż na innych częściach twarzy. Zdarza się, że ilość łoju jest znacznie większa niż potrzebuje tego skóra, przez co nieestetycznie się świeci.

Na nadmierną produkcję sebum mają wpływ zaburzenia hormonalne, które występują najczęściej w okresie dorastania. Używki, stres, zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowa pielęgnacja i nasze geny również mają na to wpływ.

Nadprodukcja łoju powoduje zatykanie porów, przez co skóra nie może oddychać. Jest to idealna pora dla wyprysków i zaskórników.

Pielęgnacja skóry mieszanej

Przede wszystkim musisz doprowadzić do tego, aby sebum w strefie T nie występowało w nadmiarze oraz zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry. Tutaj pojawia się wyzwanie, bo dobór kosmetyków do pielęgnacji skóry mieszanej jest wyjątkowo trudny.

W pielęgnacji skóry mieszanej sprawdzą się kosmetyki do cery wrażliwej. Odświeżą przetłuszczające się miejsca i będą wystarczająco delikatne dla suchych miejsc na twarzy. Pamiętaj, aby nie myć twarzy mydłem w kostce, gdyż detergenty wchodzące w jego skład są zbyt silne.

Regularnie złuszczaj naskórek (przynajmniej raz w tygodniu). Dzięki temu będzie pojawiało się znacznie mniej zaskórników. Nie sprawdzą się tu jednak peelingi gruboziarniste, ponieważ podrażnią skórę.

Nie zapomnij o toniku, który przywróci skórze prawidłowe pH. Jeżeli masz rozszerzone pory i używasz silnych toników, stosuj je wyłącznie miejscowo, żeby nie przesuszyć pozostałych części twarzy.

Nie używaj na całej twarzy kosmetyków zmniejszających nadmiar sebum, ponieważ pozostałe miejsca jeszcze bardziej się przesuszą. Stosuj te produkty wyłącznie miejscowo, a przede wszystkim – na noc.

Nawilżaj całą twarz, a nie tylko przesuszone miejsca. Wybieraj kosmetyki, które nie obciążą skóry. Zrezygnuj z tłustych kremów, a zamiast nich zacznij używać emulsji nawilżających i kremów lekkich. Najlepiej, żeby w ich składzie występował kwas hialuronowy lub gliceryna. Te składniki złagodzą podrażnienia i zapobiegną utracie wilgoci.

Odpowiedni styl życia

Bez zróżnicowanej diety, odpowiedniego nawodnienia i z używkami jak alkohol i papierosy problemy skórne nie znikną. Sen także jest wyjątkowo ważny dla regeneracji skóry. Jeżeli będziesz stosować się do zaleceń, wkrótce będziesz mogła pożegnać problemy z cerą.

Pielęgnacja cery mieszanej jest problematyczna i łatwo popełnić błąd. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków tylko wzmaga problem. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry mieszanej we dnie i w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *