Pielęgnacja

Podstawowe błędy w oczyszczaniu twarzy

Oczyszczanie twarzy to nie tylko stosowanie oczyszczającego żelu czy pianki. To coś więcej. Zanieczyszczenia można usunąć na sucho lub na mokro, lecz najważniejsza w tym wszystkim jest systematyczność. Zmywanie makijażu czy nadmiaru sebum rano i wieczorem jest równie ważne, jak dobór odpowiednich kosmetyków. Wiele osób popełnia błędy w oczyszczaniu skóry. Poznaj je i postaraj się ich unikać.

Oczyszczanie twarzy to najważniejszy krok w pielęgnacji skóry. Pomijasz ten proces lub robisz to niedokładnie? W ten sposób przyczyniasz się do powstawania zaskórników i innych niedoskonałości. Zbyt agresywne oczyszczanie doprowadza do wysuszania się cery, a także licznych podrażnień.

Wszystkie kosmetyki należy dobrać do rodzaju i potrzeb cery. Tłusta wymaga intensywnego, dogłębnego oczyszczenia, natomiast wrażliwa domaga się łagodnych produktów. Ważne są również nawyki. Jak powinna wyglądać pielęgnacja? O czym nigdy nie wolno Ci zapominać?

Największe błędy w oczyszczaniu twarzy

Do największych błędów pielęgnacyjnych należą głównie stosowanie silnych detergentów i zbyt częste mycie twarzy. Taka skóra prędzej czy później zacznie się przesuszać. Wszystko dlatego, że hydrolipidowa bariera skóry zostaje naruszona, cera zaczyna się podrażniać i zmagać z innymi problemami skórnymi.

Powszechnym błędem jest również stosowanie mydła w oczyszczaniu cery, które narusza odczyn skóry. Niedopasowanie produktów pielęgnacyjnych do naszych potrzeb również jest podstawowym błędem. Niepoprawne łączenie składników również skutkuje problemami skórnymi.

Silne pocieranie skóry wacikiem na pewno nie przyniesie korzyści. Produkty do demakijażu rozpuszczają kosmetyki, a nie ścierają je z powierzchni skóry. Pocierając wacikiem, jedynie podrażniamy skórę, nie wykorzystując poprawnie właściwości produktu. Dużym błędem jest też mycie twarzy zbyt gorącą lub zbyt zimną wodą. To sprawia, że skóra staje się sucha, nadwrażliwa. Zbyt chłodna woda słabo zmywa tłuszcze zawarte w kosmetykach, natomiast zbyt ciepła może uszkodzić naczynia krwionośne.

Jak dbać o prawidłowy odczyn skóry?

Prawidłowe pH skóry określane jest jako lekko kwaśne/neutralne. Zapewnia ochronę naskórka i decyduje o kondycji skóry. Do utrzymania prawidłowego odczynu skóry można stosować dwuetapowe oczyszczanie. Najpierw stosuje się produkt do demakijażu, np. płyn micelarny, mleczko czy olejek. Następnie oczyszcza się twarz pianką lub delikatną emulsją. Po użyciu ważne jest, aby zastosować tonik.

Równie istotne jest złuszczanie martwego naskórka raz w tygodniu. Do cery wrażliwej przyda się peeling enzymatyczny, natomiast cerze bez problemów nie zaszkodzi peeling drobno- lub gruboziarnisty.

Prawidłowe oczyszczanie twarzy – jak to robić?

Dokładne oczyszczanie cery powinno być wpisane w codzienny rytuał pielęgnacyjny. Mycie twarzy jest tak samo ważne zarówno rano, jak i wieczorem. Nieważne czy w ciągu dnia stosujemy produkty do makijażu. Warto zastosować dwuetapowe oczyszczanie wieczorem, natomiast rano możemy po prostu umyć twarz preparatem myjącym i letnią wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *