Wszyscy chcemy dbać o urodę najlepiej, jak tylko potrafimy. Często decydujemy się również na profesjonalne zabiegi, które mają nas wesprzeć w trosce o urodę. Należy jednak je uważnie dobierać, a niektóre z nich omijać szerokim łukiem, ponieważ przynoszą więcej szkody niż pożytku. Które z nich lepiej sobie darować? czy istnieją zabiegi, które nam szkodzą a nawet – mogą być groźne dla zdrowia? Oto kilka z nich.
Zabiegi kosmetyczne, które szkodzą
1. PEDICURE Z UŻYCIEM ŚCINAKA DO PIĘT
Regeneracja stóp po zimie często przybiera dość drastyczne formy: chcemy jak najszybciej doczekać się idealnie gładkich, miękkich pięt. Najgorszym, co można wówczas zrobić jest sięganie po nożyk do pięt i ścinanie martwego naskórka. Okazuje się, że ten zabieg może prowadzić do poważnych uszkodzeń, urazów lub stanów zapalnych. Nie rób tego ani w gabinecie kosmetycznym (naskórek zacznie szybciej odrastać, a rogowacenie nasila się), ani w domu — możesz się pokaleczyć i podrażnić skórę pięt, a także spowodować zakażenie skóry i zafundować piętom nieprzyjemne, trudno gojące się rany.
2. FISH PEDICURE
Fish pedicure jest rodzajem pedicure, podczas którego martwy naskórek usuwany jest przez znajdujące się w akwarium rybki zwane brzanami ssącymi. Okazuje się, że te maleńkie, pracowite rybki nie są wcale takie niewinne. Amerykańska Agencja Ochrony Zdrowia uważa, że rybki używane do fish pedicure mogą przenosić szereg różnych wirusów i chorób. Do najpoważniejszych należą m.in.: HPV, wirus brodawczaka ludzkiego, WZW typu C, a nawet wirus HIV.
Salony kosmetyczne zapewniają, że regularnie odkażają wanny, w których przeprowadza się zabieg fish pedicure, ale niestety nigdy nie wiemy, jak bardzo restrykcyjnie przestrzegane są te zasady, ani (tym bardziej) czy rybki sprowadzane z egzotycznych krajów nie mają żadnych infekcji oraz jakie są warunki ich transportu.
3. OPALANIE SIĘ NA SOLARIUM
Co prawda solarium właściwie nie zalicza się do żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak idealnie pasuje do tej czarnej listy zabiegów, które szkodzą skórze. Nic nie powoduje szybszego powstawania zmarszczek niż korzystanie z solarium. Mało kto zdaje sobie też sprawę z tego, jak szkodliwe jest solarium, tymczasem jego negatywne działanie porównuje się do palenia papierosów.
Promieniowanie UVA jest niezwykle szkodliwa dla skóry i niszczy bezpowrotnie włókna kolagenu w skórze, a ponadto nasila ryzyko chorób skóry, w tym również nowotworów typu czerniak. Może zatem rozsądniej jest sięgnąć po dobry samoopalacz i darować sobie sztuczne lampy?
4. MIKRODERMABRAZJA W LETNICH MIESIĄCACH
Mikrodermabrazja jest jednym z doskonalszych zabiegów wspomagających regenerację skóry. Doskonale ją odnawia, wygładza, uelastycznia i sprawia, że skóra dużo wolniej się starzeje. To oczyszczanie na najwyższym poziomie. Jednak warto pamiętać, ze mikrodermabrazja kordunowa i diamentowa to zabiegi, które należy wykonywać w okresie jesiennym, zimowym i ewentualnie wczesną wiosną. Słońce nie wpływa dobrze na buzię poddaną zabiegowi mikrodermabrazji: może spowodować podrażnienia, przebarwienia i poparzyć skórę. Złuszczony w ten sposób naskórek jest też bardziej narażony na promieniowanie UV, a zatem szybciej się starzeje.
5. WAMPIRZY LIFTING
Wampirzy lifting rozsławiła Kim Kardashian, kiedy pokazała całemu światu swoje zdjęcie z czerwoną od nakłuwania osoczem buzią. Liczba wykonywanych zabiegów w samych Stanach Zjednoczonych wzrosła o tysiące. Na czym polega wampirzy lifting? Najpierw pobiera się od pacjenta jego własną krew, następnie oddziela ją w specjalnej, frakcyjnej wirówce, by oddzielić płytki krwi od osocza. Następnie pobraną w ten sposób krew wtłacza się pod skórę za pomocą maleńkich igiełek. Czy wampirzy lifting jest najlepszą metodą odmładzającą skórę? Naukowcy są do niej bardzo sceptycznie nastawieni i uważają, że nie jest ona naukowo potwierdzona, a zatem nie jest w pełni bezpieczna. Wampirzy lifting może bowiem wywołać szereg chorób autoimmunologicznych, WZW typu B, a nawet HIV. Nigdy nie jesteśmy pewni, czy zabieg wykonywany jest w sterylnie czystych warunkach.
Dodaj komentarz