Pielęgnacja

Serum do twarzy – zastanawiasz się, czy potrzebujesz?

 Serum do twarzy to kosmetyk, który znamy od niedawna – jest najmłodszym, a zarazem cudownym dzieckiem kosmetologii, a jednocześnie jednym z najlepszych kosmetyków, jakie możesz podarować swojej skórze. Czy (i dlaczego) potrzebujesz serum do twarzy? Wyjaśniamy!

Czym jest serum do twarzy?

Serum jest rutynowo stosowane po oczyszczeniu i przed nałożeniem kremu nawilżającego i jest zwykle aplikowane w przypadku określonych stanów skóry, takich jak pigmentacja, starzenie się, suchość, zanieczyszczona skóra lub utracony blask. Serum to zazwyczaj silny produkt ze składnikami aktywnymi, które wnikają głębiej w skórę. Ma ono lżejszą formułę (często wodno-płynną) i szybciej wchłania się niż krem nawilżający.

Serum – specjalistyczny kosmetyk na potrzeby skóry

Jak wspomnieliśmy, serum najczęściej dobieramy według potrzeb. Niezależnie od tego, czy są to oznaki starzenia, sucha, podrażniona, wrażliwa, zanieczyszczona czy matowa skóra, serum jest świetnym rozwiązaniem. To dobry produkt, który zawiera silniejsze składniki niż zwykły krem.
Ponieważ ma za zadanie rozprawić się z różnymi problemami skóry, często bardzo wyraźnie komunikuje na opakowaniu, jakie jest jego przeznaczenie. Jeśli szukasz skutecznego serum, sprawdź jego składniki na liście INCI, składniki aktywne powinny znajdować się pierwsze, wysoko na liście. Serum można stosować zarówno rano, jak i wieczorem, po oczyszczeniu skóry, ale przed nawilżeniem.

Popularne składniki serum

Jednym ze składników, który wykazał dobre działanie na skórę, jest niacynamid. Może on zrównoważyć produkcję sebum, jest dobry dla skóry zanieczyszczonej lub mieszanej, pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, utrzymuje barierę lipidową, a jednocześnie może pomóc zmniejszyć pigmentację i zapewnić gładszą skórę.
Niacynamid jest dobrze tolerowany i działa na większość typów skóry.

Kwas hialuronowy to kolejny popularny składnik serum, ponieważ zapewnia dużo wilgoci skórze, a tym samym pomaga zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek (linie i zmarszczki gorzej wyglądają na suchej skórze). Kwas hialuronowy jest dobrze tolerowany przez większość typów skóry.

Witamina C jest przeciwutleniaczem, który chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV, dlatego serum z witaminą C jest idealne w rutynowym połączeniu z filtrem przeciwsłonecznym. Witamina C staje się bardziej skuteczna w połączeniu z innym przeciwutleniaczem, np. witaminą E (często występująca na liście składników jako tokoferol ). Dlatego zachęcamy do szukania obu tych składników na liście składników.

Retinol to składnik, który ma najbardziej udokumentowane wyniki. Naprawdę ejst w stanie spłycić zmarszczki i odnowić naskórek! Często występuje w postaci serum, ale istnieją również formuły retinolu w formie oleju. Zanim skóra zacznie tolerować retinol, minie trochę czasu, dlatego nie należy stosować tego składnika na początku zbyt często (najlepiej aplikować go 1-2 razy w tygodniu, a następnie co drugi dzień). Retinol przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia liczby linii i zmarszczek, wyrównuje koloryt skóry, pomaga rozjaśnić pigmentację, równoważy zanieczyszczoną skórę i zapewnia zwiększoną odnowę komórek. Retinol stosuje się wieczorem, po oczyszczeniu skóry, przed kremem nawilżającym. Użyj kremu przeciwsłonecznego, jeśli rutynowo używasz retinolu.

Serum nie jest niezbędnym kosmetykiem, ale jeśli zmagasz się z konkretnymi problemami skóry, to właśnie serum jest jednym z najskuteczniejszych rodzajów produktów, których możesz użyć, ponieważ zawiera dużą ilość składników aktywnych.