Pielęgnacja

Sposoby na rozstępy. Na czym polega dermabrazja mechaniczna i laserowa?

Dermabrazja to sprawdzony sposób na rozstępy, blizny potrądzikowe i blizny pooperacyjne. Jakie są rodzaje rozstępów i sposoby na rozstępy? Na czym polega dermabrazja mechaniczna i laserowa? Jakie efekty dają oba zabiegi i jakie są przeciwwskazania do ich przeprowadzenia?

Rodzaje rozstępów

Rozstępy to blizny w postaci wrzecionowatych pasm, które pojawiają się na skórze na skutek ciąży, nagłego skoku wagi, zmian hormonalnych lub skłonności genetycznych. Istnieją następujące rodzaje rozstępów:

  • czerwone, fioletowe lub różowe niteczki ‒ znajdują się w początkowej fazie rozwoju i najłatwiej je usunąć;
  • białe lub perłowe pręgi ‒ uformowane blizny, którym towarzyszy wyczuwalny pod palcami ubytek skóry i nierówności. Takie rozstępy bardzo trudno usunąć;
  • rozstępy po ciąży ‒ występują głównie na brzuchu oraz są dłuższe i szersze niż pozostałe rodzaje rozstępów (mają długość około 1-2 cm).

Na czym polega dermabrazja mechaniczna?

Dermabrazja mechaniczna ma na celu usunięcie świeżych, to znaczy płytkich rozstępów.

Przed zabiegiem lekarz wykonuje zastrzyk z substancją znieczulającą. Dermabrazję mechaniczną wykonuje się najczęściej za pomocą ostrej szczoteczki lub wirującej tarczy, która jest pokryta specjalnym papierem ściernym. Dzięki temu w ciągu kilkunastu minut dochodzi do złuszczenia wszystkich warstw skóry aż do skóry właściwej oraz stymulowania włókien kolagenu i elastyny do produkcji. Na zakończenie zabiegu lekarz przykrywa skórę specjalnymi opatrunkami. Dermabrazja mechaniczna trwa około godziny.

Po zabiegu pojawia się obrzęk i ból, które utrzymują się zwykle przez około 2 tygodni. Nowy naskórek pojawia się po kilkunastu tygodniach. W tym czasie należy dbać o skórę według zaleceń lekarza, aby nie pozostała blizna.

Na czym polega dermabrazja laserowa?

Dermabrazja laserowa ma za zadanie usunąć białe lub perłowe rozstępy, które powstały na skórze kilka lat temu, i rozstępy pociążowe.

Dermabrazja laserowa jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu dermatolog kieruje wiązkę światła lasera na rozstępy i ogrzewa zmienioną chorobowo skórę, dopóki jej nie odparuje. Laser usuwa naskórek i wierzchnie warstwy skóry właściwej. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek. Dermabrazja laserowa trwa około godziny.

Po zabiegu może pojawić się ból, obrzęk i uczucie drętwienia. Zaczerwienienie skóry znika po około 3 tygodniach, ale gładka, pozbawiona rozstępów skóra pojawia się dopiero po 4 miesiącach ‒ tyle czasu potrzebuje skóra na regenerację. W trakcie rekonwalescencji można stosować środki przeciwbólowe i należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Z tego powodu można poprosić lekarza o maści przeciwbakteryjne, kremy wspomagające gojenie i maści z antybiotykami.

Dermabrazja mechaniczna i laserowa ‒ efekty

Efekty zabiegów są widoczne po około 4 miesiącach, ale nie należy się spodziewać, że głębokie i szerokie rozstępy znikną całkowicie. One jedynie ulegną spłyceniu.

Dermabrazja mechaniczna i laserowa ‒ przeciwwskazania

Dermabrazja mechaniczna i laserowa nie jest wskazana w przypadku:

  • ciemnej karnacji i opalenizny (śniada skóra zawiera więcej barwnika, a tym samym zwiększa ryzyko przebarwień);
  • chorób skóry i zmian zapalnych;
  • zażywania leków fotouczulających i przeciwzakrzepowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *