Włosy

Jak ujarzmić puszące się włosy?

Puszące się włosy to problem wielu kobiet, a zwłaszcza tych, które mają suche i kręcone pasemka. Jeżeli i ty znalazłaś się w tej grupie, to sprawdź, co możesz zrobić, żeby jak najszybciej pozbyć się tego kłopotu i cieszyć się piękną fryzurą.

Puszące się włosy – przyczyny

To, że włosy się puszą, może wynikać z kilku czynników. Do najczęściej występujących zalicza się przesuszenie włosów (odwodnienie kory włosa) i uszkodzenie ich struktury (łusek). Takie niedoskonałości wynikają najczęściej z nieprawidłowej pielęgnacji, stosowania suszarki lub prostownicy, źle dobranych kosmetyków i działania różnych czynników zewnętrznych (warunków atmosferycznych, zanieczyszczenia powietrza).

Najbardziej podatne na puszenie są włosy, które przez długi czas były poddawane działaniu wysokiej temperatury, a co za tym idzie tracą odpowiednie nawilżenie. Skutki? Pasemka stają się matowe, suche i zaczynają się puszyć. Łuski włosowe nie przylegają do kory, włosy robią się szorstkie, matowe i się plączą.

Puszeniu się włosów sprzyjają poza tym następujące czynniki:

  • wygląd włosów: cienkie, kręcone, wysokoporowate;
  • kondycja włosów: suche i zniszczone;
  • warunki atmosferyczne: pasemka stają się bardziej niesforne, gdy wzrasta wilgotność powietrza;
  • niewłaściwa pielęgnacja: częste farbowanie, stylizacja na gorąco, duże ilości produktów do modelowania fryzury.

Jak poradzić sobie z puszącymi się włosami?

MYCIE

Do mycia stosuj szampony o właściwościach wygładzających i nawilżających. Pamiętaj, żeby dokładnie je spłukiwać ciepłą wodą, a do ostatniego spłukania włosów stosować zimny lub letni strumień wody. Po myciu zastosuj odżywkę bez spłukiwania w postaci kremu, dzięki której pasemka będą dociążone i przestaną się puszyć. Dobrze sprawdzą się również produkty z formułą anti-frizz. Do suszenia włosów używaj suszarek wyposażonych w funkcję suszenia chłodnym powietrzem i z opcją jonizacji. Zrezygnuj ze stosowania prostownicy, która uszkadza strukturę pasemek.

NAWILŻANIE

Aby ujarzmić puszące się włosy, możesz wypróbować oleje arganowy, kokosowy lub rycynowy. Przyda się również jedwab, który wygładzi strukturę pasemek. Pamiętaj, żeby tego typu produkty stosować na same końcówki, bo nałożone na długość pasemek mogą je przetłuścić.

MASECZKI

W ujarzmieniu puszących się włosów dobrze będą działać maski. Taki kosmetyk możesz wykonać sama w domu lub kupić gotowy w drogerii albo w salonie fryzjerskim. Jeżeli planujesz zrobić maskę w domu, to użyj do niej oliwy z oliwek, oleju rycynowego, nafty kosmetycznej, siemienia lnianego lub żółtka jaj.

Metody na puszące się włosy

Oprócz wyżej opisanych metod pielęgnacji i ujarzmiania puszących się włosów możesz wypróbować następujące sposoby:

  • włosy spłukuj chłodną wodą, co sprawi, że łuski włosów zamkną się, a pasemka się wygładzą;
  • nie myj włosów zbyt często, żeby nie powodować ich przesuszenia;
  • pozwól włosom schnąć samodzielnie lub stosuj suszarki z chłodnym nawiewem i funkcją jonizacji;
  • do szczotkowania pasemek używaj szczotki z naturalnym włosiem, a podczas osuszania nie pocieraj ich zbyt mocno;
  • jeżeli musisz prostować włosy, to używaj prostownicy z jonizacją oraz ceramiczną lub turmalinową płytką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *