Pielęgnacja

Jak pokonać trądzik? Zabiegi dla dziewczyn 25+

Wągry, zaskórniki, trądzik… Te potworki spędzają ci sen z powiek? Nie martw się, nie jesteś skazana na porażkę. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i skuteczne zabiegi. Sprawią, że twoja buzia znów będzie śliczna i gładka.

Przyczyny powstawania trądziku

To, że krostki i wągry pojawiają się u nastolatek, jest zupełnie czymś normalnym. Rozpoczyna się okres dojrzewania, a raz po raz wzrastający i spadający poziom hormonów robi swoje. Niektórzy dermatolodzy twierdzą jednak, że trądzik zaczęło się traktować tak samo jak przeziębienie lub inne schorzenia. W końcu trądzik mają także dorośli. Za powstawanie krostek odpowiadają również geny. Jeżeli ktoś z twojej rodziny miał skłonność do zamykania się gruczołów łojowych, to bardzo prawdopodobne, że i ty będziesz zmagała się z taką przypadłością. Zamknięte gruczoły łojowe powiększają się pod powierzchnią skóry, tworząc zaskórniki i krosty. Sebum, które nie może znaleźć ujścia na zewnątrz, zalega w głębszych partiach skóry i powoduje powstanie niedoskonałości.

Jak leczyć trądzik?

Terapia przeciwtrądzikowa polega na przyjmowaniu preparatów doustnych lub podawaniu preparatów miejscowych, zaleconych przez dermatologa. Ich dawka ustalana jest w zależności od nasilenia trądziku. Jedną z najbardziej popularnych substancji stosowanych podczas terapii jest retinol. Ma za zadanie rozjaśnienie przebarwień, spłycenie zmarszczek, wyleczenie trądziku i przyspieszenie odnowy komórek skóry. Jeżeli trądzik ma podłoże hormonalne, warto zastosować leki obniżające poziom testosteronu, męskiego hormonu odpowiedzialnego za powstawanie niedoskonałości.

Jak usunąć przebarwienia i blizny po trądziku?

Pozostałości po trądziku, czyli blizny i przebarwienia, na szczęście można usunąć. Pomocne okażą się zabiegi medycyny estetycznej, takie jak laser frakcyjny i peelingi chemiczne. Laser frakcyjny stymuluje produkcję kolagenu, który wypełnia blizny i powoduje ich spłycenie. Dodatkowo, wiązka światła emitowanego przez urządzenie poprawia krążenie krwi w komórkach skóry i przyspiesza proces odnowy naskórka. Peeling chemiczny natomiast wygładza powierzchnię skóry, rozjaśnia przebarwienia i likwiduje niewielkie blizny. W trakcie zabiegu stosuje się kwasy owocowe, np. glikolowy, salicylowy o kojowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *