Jak dbać o cerę mieszaną?

Określenie „cera mieszana” oznacza, że ten typ cery łączy w sobie cechy cery suchej i tłustej. Cera mieszana wymaga szczególnej troski i jest bardzo trudna w pielęgnacji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie są cechy cery mieszanej, jak dbać o cerę mieszaną i czego unikać przy cerze mieszanej, przeczytaj poniższy artykuł.

Cechy cery mieszanej

Cera mieszana charakteryzuje się tym, że jest sucha w miejscach, w których występuje niewiele gruczołów łojowych (skronie i policzki), a tłusta w środkowej części twarzy (czoło, nos i broda). Właściwa pielęgnacja cery mieszanej polega na tym, aby partie tłuste dobrze oczyścić, a suche nawilżyć.

Jak dbać o cerę mieszaną?

  • Kobiety, które posiadają cerę mieszaną, powinny używać delikatnego mleczka kosmetycznego i nietłustego kremu nawilżającego oraz stronić od kosmetyków ściągających. W razie potrzeby można nakładać trochę tłustsze kremy na najbardziej suche części twarzy, ale nie zaleca się stosowania dwóch różnych produktów jednego typu w zależności od części twarzy.
  • Istnieją specjalne kosmetyki dla cery mieszanej, które zawierają zarówno substancje nawilżające, jak i składniki przywracające równowagę wydzielania sebum.
  • Również do makijażu należy wybierać kosmetyki przeznaczone do cery mieszanej.
  • Chociaż cera mieszana nie jest najłatwiejsza w pielęgnacji, to ma przynajmniej jedną zaletę: bardzo dobrze reaguje na wszystkie typy kremów przeciwzmarszczkowych. Jeżeli kobiety, które posiadają cerę mieszaną, zauważą u siebie zmarszczki, mogą wybierać między kremami na bazie witaminy A, C i E, emulsjami z kwasów owocowych, kwasami alpha-hydroxy i oligoelementami.

Czego unikać przy cerze mieszanej?

Wiele kobiet myli cerę mieszaną z cerą normalną i nie poświęca wiele czasu na jej pielęgnację. To błąd, ponieważ cera mieszana potrzebuje równie dużo uwagi, jeśli nie więcej, co inne rodzaje skóry. Cery mieszanej nie należy wystawiać na działanie promieni UV bez odpowiedniego kremu z filtrem. Ponadto trzeba unikać twardej wody i mydła, a do jej oczyszczania warto stosować bezalkoholowe mleczka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *