Włosy

Emolienty, proteiny i humektanty ‒ ich rola w pielęgnacji włosów

Emolienty, proteiny i humektanty stanowią podstawę trzyetapowej pielęgnacji włosów. Każda z tych substancji pełni inną funkcję i wszystkie te funkcje się uzupełniają, dlatego emolienty, proteiny i humektanty warto stosować równocześnie. Jakie mają właściwości i je stosować?

Emolienty ‒ właściwości

Emolienty mają właściwości natłuszczające i chronią włosy przed utratą wilgoci. Ich działanie ma na celu blokowanie w skórze kanałów, którymi woda wydostaje się na zewnątrz. Emolienty składają się z kwasów hydrofilowych i tłuszczowych oraz tłuszczy.

Jak stosować emolienty?

Stosowanie emolientów należy dostosować do stanu włosów. Jeżeli dawka emolientów, jaką im zapewniamy, jest odpowiednia, włosy są gładkie, lśnią i łatwo je rozczesać. Emolienty warto stosować jako uzupełnienie humektantów, zwłaszcza w bardzo suche i wilgotne dni. Włosy, które zbyt często poddaje się działaniu emolientów, wyglądają na zaniedbane: są oklapnięte i wydają się przetłuszczone. Z kolei jeżeli emolientów jest zbyt mało, włosy mają skłonność do plątania się, puszenia i elektryzowania.

Emolienty ‒ zastosowanie kosmetyczne

Emolienty występują nie tylko w kosmetykach, lecz także w produktach spożywczych, między innymi w maśle, w olejach (na przykład w oleju słonecznikowym lub w oliwie z oliwek) i w smalcu. W kosmetykach najczęściej mają postać olejków, masek i odżywek. Emolienty znajdują się w produktach bogatych w olej kokosowy i arganowy, masło shea, silikony i parafinę.

Proteiny ‒ właściwości

Ludzki włos jest zbudowany z aminokwasów. Ponieważ proteiny także są z nich zbudowane, mają za zadanie uzupełniać strukturę włosa. Proteiny wzmacniają włosy i podkreślają ich naturalny skręt.

Proteiny dzielą się ze względu na wielkość cząsteczek na:

  • aminokwasy – mają najmniejsze cząsteczki. Występują w argininie i l-cysteinie,
  • proteiny małocząsteczkowe – ich cząsteczki są nieco większe i wnikają w głąb włosa. Znajdują się w keratynie, elastynie, kolagenie i jedwabiu;
  • proteiny wielkocząsteczkowe – działają na powierzchni włosa. Proteiny wielkocząsteczkowe to inaczej proteiny domowe, ponieważ występują w powszechnie dostępnych produktach, takich jak żółtka, kefiry, jogurty i żelatyna.

Jak stosować proteiny?

Częstotliwość stosowania protein zależy przede wszystkim od porowatości włosa. Włosy o niskiej porowatości są śliskie i bardzo gładkie. Uchodzą za zdrowsze od włosów wysokoporowatych, ale gorzej reagują na proteiny – po ich zastosowaniu stają się jeszcze bardziej oklapnięte. Z kolei włosy wysokoporowate puszą się i elektryzują oraz trudno je rozczesać, mimo to proteiny dobrze na nie działają: dodają im sprężystości i objętości.

Proteiny wystarczy zafundować włosom 2-3 razy w miesiącu. Ich częstsze stosowanie może spowodować, że włosy będą się plątać oraz staną się suche i łamliwe.

Proteiny ‒ zastosowanie kosmetyczne

Najczęściej proteiny są dostępne w postaci odżywek i masek. Najpopularniejsze wykorzystywane w tych kosmetykach proteiny to:

  • keratyna,
  • kolagen,
  • jedwab,
  • serycyna,
  • elastyna,
  • proteiny pszenicy,
  • proteiny kukurydzy.

Humektanty ‒ właściwości

Humektanty to substancje higroskopijne, które nie tylko przyciągają cząsteczki wody, lecz także magazynują je we włosach. Inaczej nazywa się je nawilżaczami, ponieważ wchłaniają wodę z otoczenia i zapewniają włosom optymalną wilgotność. Jeżeli humektanty nie otrzymają odpowiedniej ilości wody, zaczną ją pobierać ze skóry i z włosów, co doprowadzi do ich przesuszenia. Właśnie z tego powodu humektanty należy stosować razem z emolientami, które zabezpieczają włosy przed utratą wilgoci.

Jak stosować humektanty?

Stosowanie humektantów jest uzależnione przede wszystkim od warunków atmosferycznych, a konkretnie od wilgotności powietrza. W deszczowy lub mglisty dzień należy zmniejszyć dawkę humektantów; w przeciwnym razie dojdzie do otwarcia łuski włosa, ponieważ włosy będą chciały pobierać wodę z otoczenia. Z kolei w bardzo suche dni humektanty mogą doprowadzić do wyparowania wody z włosa. Z tego powodu humektanty należy stosować, kiedy temperatura na zewnątrz jest umiarkowana.

Humektanty ‒ zastosowanie kosmetyczne

Kosmetyki, które zawierają humektanty, są dostępne w drogeriach, zazwyczaj w odżywkach i maskach. Należy wybierać kosmetyki z dodatkiem najpopularniejszych humektantów, takich jak mocznik, kwas hialuronowy, d-pantenol, gliceryna, aloes i mleczan sodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *