Pielęgnacja

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Swędząca skóra głowy to często sygnał, że coś jest nie tak. W tym przypadku zazwyczaj same się do tego przyczyniamy, ponieważ nieodpowiednio myjemy głowę i źle układamy włosy.

Dowiedz się, jakie błędy popełniamy, gdy chodzi o skórę głowy i jej pielęgnację.

Dlaczego skóra głowy swędzi?

1. ZA CZĘSTO ZMIENIASZ SZAMPON DO WŁOSÓW

Częste zmiany szamponu do włosów mogą niestety uwrażliwić skórę. Szampon do włosów to ważny wybór w codziennej pielęgnacji, ponieważ to właśnie on ma najczęstszy kontakt ze skórą. Ponadto skóra głowy powinna się oswoić z szamponem i przyzwyczaić do niego.

Pamiętaj też, że niektóre szampony zawierają silnie działające substancje typu SLS (Sodium Laureth Sulfate), które podrażniają skalp. Jeśli twoja skóra głowy często się podrażnia – wybierz szampon apteczny, hipoalergiczny, który delikatnie obchodzi się z głową.

2. SUSZYSZ WŁOSY GORĄCĄ SUSZARKĄ 

Gorąco suszarki to dla włosów bardzo groźna rzecz! Nie tylko wytrąca wodę z wnętrza włosa, wysusza kosmyki, ale może też znacznie poparzyć skórę głowy. Jeśli chcesz, by skóra była cały czas w dobrej kondycji – stosuj niższe temperatury suszaki. Włosy co prawda będą schnąć wolniej, ale staną się mocne i zadbane, a skóra nie zostanie pozbawiona warstwy tłuszczu (lipidów), który dba o jej kondycję, Im częściej suszysz włosy gorącą suszarką, tym częściej skóra pęka i się łuszczy.

Jeśli chcesz ją zabezpieczyć przed niszczeniem – stosuj olejek naturalny (np., arganowy) i wcieraj go regularnie, raz w tygodniu w skórę.

3. PODRAŻNIASZ JE FARBĄ DO WŁOSÓW I INNYMI KOSMETYKAMI 

Kosmetyki do farbowania włosów nakłada się nie tylko na całą długość pasm, ale i na skórę głowy. To chemiczne mieszanki o silnym działaniu nie tylko na włosy, ale i na skalp. Farba do włosów powinna być przede wszystkim sprawdzona. Dobrze też przed aplikacją wykonać próbę uczuleniową na fragmencie skóry, najlepiej na delikatnym, czyli np. w zgięciu łokcia czy kolana. W ten sposób zyskasz pewność, że farba nie podrażni skóry głowy. Reakcja alergiczna powinna pojawić się po około 24 godzinach. Jej brak świadczy o tym, że farba jest bezpieczna dla twojej głowy.

4. MASZ ALERGIĘ LUB STAN ZAPALNY

Czy wiesz, że swędzenie skóry głowy to często reakcja skórna na to, że w twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego? Często taki świąd skóry jest sygnałem grzybicy, zakażenia pasożytami, nadmiernego łojotoku, chorób tarczycy czy też alergii.

Możesz stosować specjalny, apteczny szampon do włosów, który ukoi skórę i zapobiegnie stanom zapalnym. Powinnaś też udać się do dermatologa, który określi precyzyjnie, z jakim problemem masz do czynienia.

5. NA TWOJEJ GŁOWIE POJAWIŁ SIĘ ŁUPIEŻ

Łupież jest częstą przyczyną złego stanu głowy. Zwłaszcza suchy łupież może być bardzo swędzącą, uprzykrzającą życie dolegliwością. Nie tylko powoduje swędzenie skalpu, ale też nieładnie wygląda, osypuje się na ramiona i bardzo go widać na ciemnych ubraniach. Chcesz pozbyć się łupieżu? Skorzystaj z dobrych szamponów przeciwłupieżowych oraz często olejuj włosy – naturalne olejki utrzymują dobre pH skóry głowy, zapobiegają przesuszeniom, podrażnieniom i wspomagają leczenie łupieżu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *