Makijaż

Historia szminki, czyli 100 lat z makijażem ust

Czy wiesz, że wystarczy pomalować usta szminką, aby czuć się pięknie i kobieco? Makijaż ust znano już kilkaset lat temu, ale jego siłę doceniono na początku XX wieku. Kto po raz pierwszy użył krwistoczerwonej szminki? Jakie odcienie były i są modne? I co zmieniło się na przestrzeni 100 lat? Poznaj historię szminki.

Nieco ponad 100 lat temu kobiety malowały usta szminkami w odcieniu delikatnego różu. Później, w roku 1925, dominowały ciemniejsze kolory: brąz, śliwka i wiśnia. Niedługo potem weszła moda na matowe usta, a następnie – na intensywną czerwień i czerwień wpadającą w pomarańcz. W połowie XX wieku nowy styl wylansowała Marilyn Monroe. Aktorka malowała usta szminką w odcieniu ciemnej czerwieni. W latach 60 – tych na topie były szminki w odcieniu… bieli i beżu. Koniec lat 80 – tych XX wieku to prawdziwy szał na punkcie błyszczących i jaskrawych kosmetyków kolorowych. Optyczne powiększanie ust i stosowanie konturówki stało się szczególnie modne w tzw. erze disco. Obecnie furorę na rynku makijażowym robią szminki i błyszczyki Kylie Jenner. Czy wiedziałaś, że produktami celebrytki można nawet zrobić makijaż oczu i twarzy?

Na początku XXI wieku szef marki Estee Lauder wymyślił pojęcie „efekt szminki”. Co oznacza? Na przełomie XX i XXI wieku, podczas kryzysu gospodarczego, odnotowano 4% wzrost sprzedaży szminki oraz spadek sprzedaży dóbr luksusowych, takich jak: meble, odzież, nieruchomości. Tłumaczy się to na dwa sposoby. Po pierwsze: kobiety w trakcie kryzysu chcą wyglądać bardziej atrakcyjnie i podobać się płci przeciwnej, która może im zapewnić dobrobyt. Po drugie: kobiety w ciężkich czasach po prostu chcą wyglądać ładniej. Szminka stała się także symbolem feminizmu i wyzwolenia. Czerwoną szminkę nosiły kobiety jako przejaw buntu wobec norm społecznych i religijnych, obowiązujących na początku XX wieku. Szminka była także oznaką przynależności do konkretnej subkultury.

Dziś szminka stanowi dopełnienie makijażu, a czasem zastępuje go. Po ten kosmetyk sięgamy o wiele częściej niż po inne produkty kolorowe. Poprawiamy makijaż ust po kolacji, przed spotkaniem biznesowym i w trakcie dnia. Szminka towarzyszy nam wszędzie: w pracy, na wakacjach i w podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *