Pielęgnacja

Waga do pomiaru tkanki tłuszczowej. Jak to działa?

Inteligentne wagi łazienkowe, które mierzą nie tylko masę ciała, ale również procentową zawartość tłuszczu, mięśni i wody w organizmie to gadżet idealny dla fanów zdrowego stylu życia. Jak działają? Czy warto je mieć?

Od dawna mówi się o tym, że postępów w odchudzaniu nie należy oceniać wyłącznie na podstawie ilości zgubionych kilogramów. Warto pamiętać, że dwie osoby o takim samym wzroście i wadze mogą wyglądać zupełnie inaczej (mniej lub bardziej atletycznie) – to dlatego, że mają inną masę tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Jest wiele parametrów, na które warto zwracać uwagę, kiedy zaczynamy interesować się kondycją swojego organizmu.

Jak zbadać kondycję swojego organizmu? W tym zadaniu pomóc mogą zaawansowane wagi do analizy składu ciała.

Waga do analizy składu ciała

Jeszcze do niedawna urządzenia takie jak wagi do pomiaru tkanki tłuszczowej i mięśniowej można było spotkać tylko u dietetyków i w przychodniach lekarskich. Dziś tego typu nowoczesne wagi są dostępne dla każdego – pojawił się większy wybór, są dużo poręczniejsze, a ich cena zmalała. Czy to oznacza, że każdy powinien mieć taką wagę w domu?

Gadżet nie dla każdego

Specjalistyczna waga do badania składu ciała przyda się tam, gdzie ważny jest zdrowy styl życia. Jeśli na co dzień nie dbamy o to, co jemy i ile mamy aktywności, taka waga to zbędny gadżet. Warto ją kupić, gdy chcemy schudnąć bez efektu jojo i planujemy żyć zdrowiej. Waga do analizy składu ciała przyda się także osobom, które mają różnego rodzaju problemy zdrowotne i powinny kontrolować kondycję swojego organizmu.

Analiza składu ciała – parametry

Analiza składu ciała to nowoczesna metoda, która daje możliwość łatwiejszego i bardziej precyzyjnego kontrolowania masy ciała z podziałem na tłuszczową (masa tkanki tłuszczowej) oraz beztłuszczową (masa wody, kości i mięśni). Wykorzystuje się do tego specjalistyczne wagi diagnostyczne, dzięki którym możemy poznać:

  • procentowa zawartość tłuszczu, czyli ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, której optymalna ilość to 20-32% u dorosłych kobiet i 14-25% u mężczyzn (wraz z wiekiem u obu płci wzrasta o kilka procent);
  • poziom tkanki mięśniowej, czyli wskaźnik informujący o tym, ile w całej naszej masie znajduje się mięśni (osoba z wyższą zawartością mięśni będzie wizualnie szczuplejsza niż ta z mniejszą, która waży tyle samo);
  • masa mineralna kości, czyli zawartość minerałów takich jak wapń w kościach, co przekłada się na masę szkieletu oraz jego jakość (im większa masa mineralna, tym twardsze kości);
  • poziom wody w organizmie, czyli procentowa zawartość wody, której u dorosłej kobiet powinno być średnio 45-60%, natomiast u mężczyzny 50-65% (wartości te obniżają się wraz z wiekiem);
  • poziom tkanki tłuszczowej wewnętrznej, czyli tłuszczu wisceralnego, określający tzw. otłuszczenie narządów wewnętrznych (im wyższy poziom, tym większe ryzyko chorób układu krążenia itp.).

Jak określić kondycję organizmu?

Na podstawie powyższych parametrów inteligentna waga może określić dwie wartości, które zdecydowanie ułatwiają określenie tego, jaka jest kondycja naszego organizmu i czy czas na zmianę stylu życia.

  1. Indeks masy ciała (BMI), czyli najprostszy ze sposobów określania stopnia otyłości, który wyliczany jest na podstawie całkowitej masy ciała oraz wzrostu (przy czym nie należy polegać tylko na nim).
  2. Wiek metaboliczny, czyli informacja o tym, jaka jest aktualna kondycja organizmu i ile lat mamy faktycznie na podstawie wagi naszych mięśni, ilości tłuszczu i wody w organizmie, a także przemiany materii.

Jak działa waga do pomiaru składu ciała?

Specjalistyczne urządzenia do analizy składu ciała – określane z reguły jako „wagi do pomiaru tkanki tłuszczowej” (mimo że badają o wiele więcej parametrów) – dokonują pomiarów za pomocą analizy impedancji bioelektrycznej (BIA). Analiza impedancji bioelektrycznej to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na dokładne określenie poszczególnych parametrów naszego ciała. Na czym dokładnie polega?

Waga nie może prześwietlić naszego ciała, dlatego urządzenie wysyła delikatny impuls elektryczny do naszego organizmu (niewyczuwalny dla osoby ważącej się) i bada opór elektryczny tkanek na podstawie czasu, po jakim impuls wraca do czujników umieszczonych w wadze. Mięśnie i tłuszcz zupełnie inaczej przewodzą prąd, dlatego ta metoda pozwala bardzo precyzyjnie wskazać, jaki procent masy ciała stanowi jedna i druga tkanka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *