Porady

Na czym polega epilacja? Epilacja a depilacja

„Epilacja‟ to pojęcie rzadziej stosowane niż „depilacja‟ i odnosi się do innego zabiegu kosmetycznego. Łączy je to, że zarówno epilacja, jak i depilacja to metody usuwania owłosienia. Na czym polega epilacja i jakie są rodzaje epilacji?

Na czym polega epilacja? Epilacja a depilacja

Epilacja to trwała metoda epilacji i wykonuje się ją w specjalistycznych gabinetach. Z kolei „depilacja‟ to pojęcie bardzo szerokie, które mieści w sobie usuwanie owłosienia za pomocą jednorazowej maszynki, depilatora elektrycznego oraz kremu i wosku do depilacji.

Rodzaje epilacji

1. Epilacja laserowa

Najbardziej znany rodzaj epilacji. Polega na zniszczeniu struktur włosa przez energię cieplną wytworzoną przez laser. Melanina, która znajduje się w mieszku włosowym, pochłania światło emitowane przez laser i dlatego zostaje zniszczona wraz z mieszkiem. To tak zwana fototermoliza selektywna.

Niestety, jeden zabieg epilacji laserowej nie wystarczy, aby trwale pozbyć się niechcianego owłosienia, ponieważ laser działa tylko na te włosy, które w danym momencie są w fazie wzrostu, a nie uśpienia. Żeby każdy z włosów znalazł się w fazie wzrostu, odstępy między zabiegami powinny wynosić od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, w zależności od części ciała, którą chcemy poddać epilacji.

Aby uzyskać trwały efekt, należy wykonać od trzech do sześciu zabiegów. Mimo to może się zdarzyć, że pojedyncze włoski zaczną odrastać po około roku, dwóch. Epilacja laserowa nie sprawdza się na jasnych (blond i siwych) włosach.

2. Elektroepilacja

Elektroepilacja (inaczej epilacja igłowa) to drugi rodzaj epilacji, który obejmuje trzy kolejne podtypy.

  • Elektroliza
    Elektroliza, w przeciwieństwie do epilacji laserowej, działa na każdy rodzaj włosa, nie tylko na włosy ciemne, ponieważ efekt nie zależy od stężenia lub braku melaniny we włosie.
    Elektroliza może się wydawać niebezpieczna, ale w większości przypadków taka nie jest. Oczywiście istnieje szereg przeciwwskazań do jej wykonania, takich jak ciąża oraz choroby tarczycy, serca, skóry i natury neurologicznej.
    Elektroliza polega na wprowadzeniu do mieszka włosowego diody w kształcie igły, która emituje prąd stały o niskim natężeniu i w ten sposób niszczy mieszek. Zabieg może delikatnie uszkadzać skórę, to znaczy powodować zaczerwienienia i strupki, ale wszystkie zmiany powinny zniknąć w ciągu kilku dni. Zabieg jest mniej bolesny niż epilacja laserowa.
  • Termoliza
    Termoliza (inaczej diatermia krótkofalowa) wymaga zastosowania prądu zmiennego o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości. W przeciwieństwie do elektrolizy, która ze względu na swoją czasochłonność jest przeznaczona do depilacji niewielkich partii skóry (pachy, ramiona, obszar nad wargą), termoliza przebiega znacznie szybciej, dlatego może być przeprowadzana nawet na nogach.
    Do wykonania tego zabiegu istnieją takie same przeciwwskazania jak w przypadku elektrolizy. Do około 3 dni po zabiegu mogą się utrzymywać niewielkie strupki, których nie można zdrapywać. Termoliza nie należy do zabiegów bolesnych.
  • Blend
    Blend wykorzystuje prąd galwaniczny oraz prądy o niskim natężeniu i o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu blend jest uważany za zabieg skuteczniejszy od elektrolizy i termolizy. Niestety, jest czasochłonny, dlatego wykonuje się go na mniejszych partiach skóry. Wykonanie zabiegu blend wiąże się z takimi samymi przeciwwskazaniami jak w przypadku elektro- i termolizy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *