Porady

Łupież. Jak zwalczyć go domowymi metodami: szybko i skutecznie?

Łupież to jeden z najpowszechniejszych problemów z włosami, a właściwie ze skórą głowy. Pojawia się znienacka i zasypuje ramiona białymi płatkami. Większość prób wyleczenia łupieżu kończy się tym, że po jakimś czasie wraca. Czy da się zwalczyć go raz a dobrze?

Pomysłów na to, jak zlikwidować łupież, są setki. Niektóre z nich warto wypróbować, a inne niestety nie są skuteczne. W tym artykule poznasz te najlepsze, które mogą pomóc. Ale najpierw dowiedz się, skąd się bierze łupież. Znając wroga, dużo łatwiej z nim walczyć i tę walkę wygrać.

Łupież to choroba!

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że łupież to choroba skóry głowy. Jeśli myślisz, że zmagasz się tylko z problemem estetycznym, jesteś w błędzie. Łupież – czyli drobnopłatkowe złuszczanie się naskórka połączone czasami z nasilonym łojotokiem – zaliczany jest do chorób, choć:

● wyróżnia się kilka rodzajów łupieżu np. pospolity, łojotokowy,
● przyczyny tego schorzenia mogą być naprawdę różne,
● może on występować tylko sezonowo lub w określonym wieku.

Co powoduje łupież?

W źródłach medycznych można przeczytać, że najczęstszą przyczyną łupieżu są drożdżaki oraz grzyby. Co ważne, są to mikroorganizmy, które występują naturalnie na ludzkiej skórze – zarówno tej zdrowej, jak i nie. Problemem nie jest ich obecność, ale ilość. Łupież pojawia się, gdy grzyby namnażają się zbyt szybko i zaburzają w ten sposób równowagę mikrobiomu.

Z naszego punktu widzenia najważniejsze są niebezpośrednie przyczyny łupieżu, czyli to, co powoduje namnażanie grzybów i drożdżaków:

  •  nadużywanie środków do stylizacji włosów,
  • za rzadkie mycie włosów,
  • za częste mycie włosów i przesuszanie skóry głowy,
  •  niedokładne spłukiwanie szamponu,
  • stosowanie kosmetyków, które nam nie pasują.

Sposoby na łupież

Jak pozbyć się łupieżu? Można wykorzystać do tego szampon przeciwłupieżowy ze składnikami, które neutralizują szkodliwe grzyby i drożdżaki, działają przeciwzapalnie i oczyszczają. Można też wykorzystać mniej inwazyjne metody, a konkretnie domowe sposoby na pozbycie się łupieżu.

Oto te najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody.

  1. Zielona glinka – wystarczą dwie łyżki zielonej glinki zmieszane z odrobiną wody, a następnie wtarte w skórę głowy i włosy. Glinka ma naturalne właściwości oczyszczające, a do tego odżywia. Trzeba jednak stosować ją co mycie włosów i trzymać na głowie przez minimum 15 minut.
  2. Olej rycynowy – wciąż niedoceniany, choć swego czasu niezwykle popularny wśród olejków do włosów. Żeby pozbyć się łupieżu, wystarczy wcierać kilka kropli olejku rycynowego w skórę głowy przed każdym myciem. Olej jest dość gęsty, więc zmywać należy go odżywką, która świetnie go zemulguje.
  3. Soda oczyszczona – jeśli ktoś jeszcze nie słyszał o myciu włosów sodą oczyszczoną, powinien nadrobić zaległości. Zwłaszcza gdy ma problem z łupieżem. Mieszanka sody z wodą doskonale oczyszcza skórę głowy i usuwa z niej nieestetyczne płatki łupieżu. Uwaga: może przesuszać skórę.
  4. Sok z cytryny – do walki z łupieżem można wyprobować też świeżo wyciśnięty sok z cytryny, którego kwaśne pH przywraca skórze głowy równowagę kwasowo-zasadową. Dzięki temu wzmacnia się naturalna ochrona przed mikroorganizmami, a ryzyko łupieżu jest mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *