Pielęgnacja

Jak pozbyć się martwego naskórka? Rodzaje peelingów i ich zastosowanie

Zimą wiele kobiet zmaga się z problemem wysuszonej skóry twarzy. Najbardziej cierpią okolice czoła i nosa, czyli tzw. strefa T – ta sama, która latem odpowiada za wydzielanie nadmiaru sebum. Taki problem rozwiąże złuszczanie naskórka, czyli peeling.

Co to jest peeling i jakie są rodzaje peelingu?

Peeling (od słowa peel ’złuszczać, zedrzeć, obrać’) jest to zarówno zabieg dermatologiczny mający na celu pozbycie się martwego naskórka, jak i złuszczający go kosmetyk. Producenci oferują szeroką gamę peelingów, które można podzielić na:

  • enzymatyczne,
  • ziarniste,
  • gommage,
  • typu peel-off.

Peeling enzymatyczny i jego zastosowanie

Głównym składnikiem peelingu enzymatycznego są enzymy roślinne lub ziołowe, dlatego jest on polecany dla cery wrażliwej, suchej i naczynkowej. To najdelikatniejszy rodzaj peelingu, ponieważ nie zawiera drobinek ścierających powodujących podrażnienia skóry.

Peeling ziarnisty i jego zastosowanie

Budulcem peelingu ziarnistego są drobinki, np. zmielone łupinki orzechów. Ten typ peelingu złuszcza naskórek mechanicznie poprzez tarcie i najlepiej sprawdza się przy skórze tłustej.

Peeling gommage i jego zastosowanie

Połączeniem peelingu enzymatycznego i ziarnistego jest peeling gommage, który nadaje się do wszystkich rodzajów skóry. Zawiera on na przykład bardzo drobno zmielone ziarna zbóż. Gdy kilka minut po nałożeniu preparat zaschnie, masuje się twarz okrężnymi ruchami, a pozostałości zmywa ciepłą wodą.

Peeling typu peel-off i jego zastosowanie

Peeling typu peel-off nadaje się dla każdego typu skóry. Peel-off to preparat żelowy, który odblokowuje pory i usuwa martwy naskórek poprzez napinanie skóry.

Inne podziały peelingów

Jest to najbardziej powszechny podział peelingów, ale nie jedyny.
Peelingi możemy podzielić również ze względu na głębokość:

  • powierzchniowe,
  • średniogłębokie,
  • głębokie.

Peelingi dzielą się także na dermatologiczne i kosmetyczne. Peeling dermatologiczny charakteryzuje się większym stężeniem preparatu, którego dawkę ustala się w zależności od typu i indywidualnej kondycji skóry. Peeling kosmetyczny wykorzystuje preparaty o słabszym działaniu i ma na celu poprawę ogólnego wyglądu skóry. Peeling dermatologiczny jest wykonywany przez lekarza dermatologa, a peeling kosmetyczny – w gabinecie kosmetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *