Trądzik występuje nie tylko na twarzy, lecz także na innych częściach ciała. Krostki pojawiają się najczęściej na plecach, dekolcie i ramionach, i to bez względu na wiek i płeć. Jeżeli i ty masz takie problemy, to jak najszybciej powinnaś wyeliminować czynniki, które je powodują.
Trądzik na ciele – przyczyny
Trądzik na plecach, ramionach i dekolcie powstaje w taki sam sposób jak ten na twarzy. Dochodzi do zatkania ujść mieszków włosowych przez martwy naskórek, sebum i brud. W taki sposób powstają stany zapalne, które mogą pogłębiać następujące czynniki:
- niewłaściwa higiena – pot i sebum zaostrzają stany zapalne i powodują pojawianie się nowych niedoskonałości,
- przylegająca odzież, sztuczne materiały i ciągłe noszenie plecaka – te czynniki mogą przyczyniać się do podrażnień i roznoszenia się bakterii,
- niezbyt częsta zmiana pościeli i ręczników – mogą namnażać się w nich bakterie, które wywołują trądzik, a nawet gronkowca,
- niewłaściwa pielęgnacja – stosowanie źle dobranych kosmetyków lub produktów nieodpowiadających potrzebom skóry.
Tak pokonasz trądzik na plecach, dekolcie i ramionach
W pielęgnacji skóry objętej trądzikiem i zwalczaniu tej choroby najważniejsza jest kuracja dermatologiczna. Jednak równie istotne są przyzwyczajenia.
1. Pielęgnacja skóry
Codzienny prysznic rozwiąże większość twoich problemów z trądzikiem. Pamiętaj, żeby używać łagodnie myjących preparatów i uważać na to, by produkty do mycia głowy nie pozostały zbyt długo na skórze objętej trądzikiem. Złuszczanie skóry to kolejny krok w twojej pielęgnacji. W ten sposób usuniesz zanieczyszczenia, sebum i martwe komórki skóry, które powodują powstawanie wyprysków. Wybierz peeling z małymi drobinami lub enzymatyczny.
2. Czystość wokół ciebie
W leczeniu trądziku duże znaczenie ma także to, z czego wykonane są twoje ubrania. Wybieraj te, które są zrobione z przewiewnych i naturalnych materiałów. Jeżeli uprawiasz sport, to zakładaj odzież odprowadzającą wilgoć i przepuszczającą powietrze. Zwróć też uwagę, jak często zakładasz plecak. O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby bowiem noszenie torby na ramię lub do ręki. Bardzo ważne jest także regularne zmienianie i pranie ręczników i pościeli. W nich gromadzą się bowiem bakterie, które mogą wywołać trądzik. Do prania używaj bezzapachowych środków i wody w wysokiej temperaturze.
3. Nie opalaj się
Mimo że słońce na jakiś czas złagodzi trądzik i wysuszy stany zapalne, to na dłuższą metę zadziała zupełnie inaczej. Z czasem skóra zacznie się łuszczyć, a ilość produkowanego sebum się zwiększy. Powstaną nowe wypryski, krosty i zaskórniki, które mogą rozprzestrzeniać się na pozostałe części ciała.
Dodaj komentarz