Porady

Jak dbać o skórę suchą i odwodnioną?

Używasz kremów nawilżających, stosujesz wodę termalną i mgiełki, aplikujesz maski z kwasem hialuronowym, a twoja skóra nadal jest sucha? Najwyższy czas poradzić się eksperta, zmienić pielęgnację i dokładnie poznać potrzeby cery. Przekonaj się, jak dbać o skórę suchą i odwodnioną.

Skóra sucha czy skóra odwodniona?

Suchość skóry to problem, z którym musimy zmierzyć się wszyscy. Przeważnie pojawia się na niektórych częściach ciała (kolanach, piętach, łokciach), a na innych nie (skóra twarzy będzie w dobrej kondycji, podczas gdy skóra innych partii ciała nie). Tak naprawdę powinnyśmy rozróżniać cechy skóry odwodnionej i suchej. Skóra odwodniona potrzebuje wody, i to niezależnie od rodzaju cery i ogólnej kondycji. Odwodnioną skórą może być zarówno cera tłusta, jak i sucha. Ta druga natomiast to nazwa ogólnego rodzaju cery, może nam towarzyszyć przez wiele lat, a nawet przekształcać się w różne choroby dermatologiczne. Jej charakterystyczną cechą jest nieustanne odwodnienie i konieczność stałego nawilżania.

Dlaczego w skórze nie ma wody?

Znając przyczyny suchości lub odwodnienia skóry, o wiele łatwiej będzie ci o nią zadbać. Skórze brakuje wody, bo:

  • nieprawidłowo ją pielęgnujesz – stosujesz zbyt agresywne środki myjące, które uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową, lub nie używasz peelingów, które złuszczają martwy naskórek i ułatwiają przenikanie substancji nawilżających w głąb skóry;
  • narażasz skórę na różne czynniki atmosferyczne – odwodnieniu i suchości skóry sprzyjają ujemne i wysokie temperatury, suche powietrze, klimatyzacja;
  • zbyt często i za długo się opalasz – w grę wchodzi tu również korzystanie z solarium;
  • masz problemy z hormonami – na odwodnienie i suchość mają wpływ hormony płciowe i hormony tarczycy.

Jak zadbać o suchą i odwodnioną skórę?

Nie działaj na własną rękę, lecz skorzystaj z pomocy dermatologa lub kosmetologa. Tylko doświadczony lekarz jest w stanie rozwiązać twoje problemy związane z suchością lub odwodnieniem skóry. Zdiagnozuje twoją skórę, przepisze leki i dobierze domową pielęgnację. W gabinetach kosmetycznych natomiast będziesz mogła poddać się licznym zabiegom poprawiającym kondycję cery. Są to między innymi: mezoterapia igłowa, kawitacja, infuzja tlenowa, koenzym Q10, kwas mlekowy z argininą lub zabieg z białkiem ślimaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *