Pielęgnacja

Demakijaż micelami, czyli płyny micelarne w ruch!

Płyny micelarne to obecnie najpopularniejsze kosmetyki do demakijażu. Choć OCM i oczyszczania twarzy olejami wypiera powoli rewolucyjne micele, to jednak płyny z dobrym składem są niezaprzeczalnym hitem pielęgnacji i oczyszczania.
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu produktu. I czy płyny micelarne wymagają jakiś innych kosmetyków? Jaki płyn micelarny warto kupić?

Co to jest płyn micelarny?

Płyn micelarny to wodny roztwór, który używa się podobnie jak tonik i ma identyczną z nim konsystencje. Micelarny płyn wzbogacony jest w środki myjące, które złożone są z cząsteczki zwanych micelami – stąd właśnie określenie „płyn micelarny”.

Jak działa płyn micelarny?

Micele budową przypominają maleńkie kuleczki, które mają specyficzne właściwości. Nazywa się je amfifilowe, a to oznacza, że są zdolne do pochwycenia i usunięcia zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Znamienne jest to, że micele usuwają zarówno cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach, jak i w wodzie. Dlatego doskonale radzą sobie z kosmetykami kolorowymi i z nadmiarem sebum.

Cząsteczki miceli z płynów micelarnych sprawiają, że jest on w stanie jednocześnie usunąć zanieczyszczenia hydrofobowe (czyli nierozpuszczalne w wodzie jak właśnie oleje czy sebum) oraz hydrofilowe (rozpuszczalne w wodzie), zatem skóra jest dokładnie, ale delikatnie oczyszczona, ponieważ płyn micelarny nie zaburza bariery hydrolipidowej i naturalnego pH skóry.

Co jeszcze zawiera płyn micelarny?

Ekstrakty roślinne – które działają antyseptycznie, kojąco, odświeżająco, często leczą podrażnienia, a wiele z nich jest w stanie obkurczyć naczynka krwionośne i wspomóc likwidację pajączków.

Składniki nawilżające – wspomagają nawilżenie skóry, zapobiegają przesuszeniu, ściągnięciu naskórka i dbają o odpowiednie pH skóry. Należą do nich: pantenol, gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik.

Naturalne oleje – które nie tylko odżywiają i tworzą na skórze okluzję zabezpieczającą naskórek przed zniszczeniem, ale także łagodzą efekt substancji myjących oraz ułatwiają zmycie makijażu wodoodpornego.

Płyn micelarny – czy należy go spłukiwać?

To pytanie pojawia się coraz częściej. Ogólnie producenci płynów micelarnych zachwalają je jako wszechstronne kosmetyki 3w1, które zastępują żel lub piankę do mycia, mleczko lub płyn do demakijażu i tonik.

Oczywiście deklarują też, że płynu micelarnego nie trzeba zmywać, jednak panuje opinia, że warto to robić. Gdzie leży prawda?

Oczywiście pośrodku! Wszystko zależy od konkretnego płynu micelarnego i jego składu. Jeśli pływają w nim kontrowersyjne składniki – warto przemyć twarz tonikiem o naturalnym składzie, lub po prostu hydrolatem. Warto go użyć również po to, by uniknąć pozostawiania resztek makijażu na skórze.
Pamiętaj też, że pozostawienie na skórze substancji powierzchniowo czynnych i środków myjących może prowadzić do nadaktywności gruczołów łojowych, wzmożonej produkcji sebum, podrażnień i stanów zapalnych. Skutkuje to powstawaniem nowych niedoskonałości lub suchych skórek.

Płyny micelarne są idealne dla wszystkich, którzy nie mogą robić tego za pomocą mleczka lub inwazyjnie działających żeli, lub dwufazowych płynów do demakijażu.
Dobrze dobrany płyn micelarny jest w stanie idealnie współgrać nawet z cerą nadaktywną, uwrażliwioną, atopową i naczyniową.

Jak wybrać dobry płyn micelarny?

Poznasz go oczywiście po składzie. Im więcej naturalnych składników, w tym substancji oczyszczających naturalnego pochodzenia – tym lepszy płyn micelarny. Zwracaj zatem uwagę nie na opisy na butelce, ale też na systematykę INCI, która podaje pełny skład produktu. Szukaj w produkcie roślinnych wyciągów, substancji, które pielęgnują i nie są komedogenne, oraz unikaj ciężkich alkoholi w składzie kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *