Pielęgnacja

Czy wykonujesz pielęgnację skóry we właściwej kolejności?

Możesz mieć łazienkę zaopatrzoną w najlepsze kosmetyki do pielęgnacji, lecz jeśli nie używasz ich we właściwej kolejności, możesz wyrządzić swojej skórze więcej szkody niż pożytku i po prostu nie wykorzystać w pełni tego, co masz. Jaka jest kolejność stosowania kosmetyków na twarz? Podpowiadamy!

Zacznij od najlżejszych kosmetyków na twarz

Aby pielęgnacja się udała, zapamiętaj prostą zasadę, którą popierają kosmetolodzy: zawsze najpierw nakładaj na buzię  najlżejsze produkty, czyli najpierw należy nałożyć produkty płynne i wodne i stopniowo przechodzić  do najgęstszych produktów, takich jak bogate kremy i olejki. To właśnie zwłaszcza oleje powinny pojawić się na końcu, ponieważ nic nie przeniknie przez olej – to on ma tworzyć okluzję na skórze i zapobiegać ucieczce wody z naskórka.

Jak powinna wyglądać Twoja rutyna rano?

Nakładanie kolejnych warstw kosmetyków w ciągu dnia powinno być nastawione na ochronę przed agresorami środowiskowymi, takimi jak słońce i zanieczyszczenia. Dlatego zdecydowanie najważniejsze jest, aby pomyśleć o przeciwutleniaczach, kremie nawilżającym i filtrze przeciwsłonecznym.

Po porannym oczyszczeniu skóry najpierw zaaplikuj krem pod oczy. Następne w kolejności jest serum, ponieważ ma mniejszą masę cząsteczkową niż kremy. Serum jest lżejsze i zawiera składniki, które muszą wniknąć w skórę, aby naprawdę zacząć działać.

Zwróć uwagę na to, co jest w twoich serum, ponieważ niektóre składniki wzmacniają wzajemnie swoje działanie; np. witamina E i kwas ferulowy wzmacniają działanie innych witamin, a witaminy C i E lepiej korygują przebarwienia w kremie przeciwsłonecznym, więc idealnie nadają się do codziennego użytku.

Na koniec nałóż krem nawilżający na dzień i filtr SPF. Przed wykonaniem makijażu pozwól filtrowi SPF całkowicie się wchłonąć.

Dziś mamy też do dyspozycji  wiele wielofunkcyjnych kremów na dzień, które są również zestawieniem zwykłego kremu i SPF, więc możesz połączyć ostatnie dwa kroki w jeden. Takie kremy są całkowicie w porządku, ale pamiętaj, że będziesz potrzebować co najmniej 1/2 łyżeczki kosmetyku, aby uzyskać odpowiednią ilość ochrony przeciwsłonecznej.

Jak powinna wyglądać Twoja rutyna wieczorem?

Wieczór to idealna pora na silniejszą pielęgnację! Skóra będzie odpoczywać i regenerować się przez noc, więc daj jej składniki, które w tym pomogą, takie jak kwas glikolowy lub retinol, a także nawilżające serum, bogate kremy lub olejki.

Po wieczornym oczyszczeniu twarzy i usunięciu makijażu zacznij od kremu pod oczy i serum. Na noc idealne będą  retinoidy, które odnawiają naskórek i hamują starzenie. Jeśli używasz peelingu kwasowego, stosuj go 1-2 razy w tygodniu na noce, w których nie stosujesz retinoidów. W ten sposób unikniesz  nadmiernego złuszczania skóry. Pamiętaj, aby połączyć retinoidy z delikatnym serum (pomyśl o peptydach i niacynamidach).

Teraz nałóż krem nawilżający na noc, który często może być bogatszy niż formuła, którą stosowałaś rano. Na końcu możesz zaaplikować olejek do twarzy. Nałożenie go na jakimkolwiek innym etapie nie pozwoli innym produktom wniknąć w skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *