Pielęgnacja

5 najczęstszych błędów w pielęgnacji cery trądzikowej

Trądzik

Dotyka ogromną ilość kobiet i mężczyzn. Szacuje się, że około 90% osób między 11. a 30. rokiem życia ma objawy trądziku. Borykają się z nim nie tylko nastolatkowie w okresie dojrzewania, ale i osoby dorosłe. Przyczyn tej choroby jest wiele, m.in.: zmiany i zaburzenia hormonalne w organizmie, nadmierna praca gruczołów łojowych, zanieczyszczenia, miesiączka czy ciąża, nieodpowiednia dieta i używki. U większości osób trądzik ma tendencję do samoistnego zaniku po okresie ok. 3-5 lat. Zdarza się jednak, że nieleczony może trwać 10, a nawet 20 lat.

Mocne detergenty myjące

Mitem jest, że skóra trądzikowa potrzebuje częstego oczyszczania mocnymi specyfikami. Stosowanie bardzo agresywnych, drażniących i ściągających kosmetyków niszczy naturalną barierę hydrolipidową na powierzchni naskórka. Przesuszona skóra zaczyna się “bronić” produkując większą ilość sebum. W rezultacie zatykają się pory, powstają zaskórniki i zaostrza się trądzik.

Odpowiednie dla cery problematycznej środki myjące nie zawierają mocnych detergentów, nie są komedogenne, nie pozostawiają uczucia ściągnięcia czy dyskomfortu. Dobre produkty do mycia twarzy zawierają substancje łagodzące i wspierające regenerację, np. kwas hialuronowy, cynk czy niacynamid, a do tego mają odpowiednie pH.

Najlepiej oczyszczać twarz 2 razy dziennie: rano i wieczorem. Rano sięgaj bo delikatny żel lub piankę, a wieczorem pamiętaj o demakijażu i oczyszczeniu skóry z resztek zanieczyszczeń. Unikaj agresywnego pocierana, gadżetów do mycia i peelingów.

Brak nawilżenia skóry

Wydaje Ci się, że tłusta skóra nie potrzebuje nawilżenia? Jesteś w błędzie! Paradoksalnie, skóra mieszana, trądzikowa i z tendencją do przetłuszczania potrzebuje głębokiego odżywienia i regeneracji. Wybierz produkty o lekkiej, nietłustej konsystencji, bogate w wartościowe dla skóry witaminy i substancje odżywcze (witamina A, E, C, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, kolagen czy mocznik)

Niezmienianie ręcznika do twarzy

Ten sam ręcznik do twarzy przez 2 tygodnie? Zmień go natychmiast! Ręczniki są siedliskiem bakterii, które przyczyniają się do powstawania trądziku. Do tego kurz, martwy naskórek i inne zanieczyszczenia. W miarę możliwości, mieniaj ręcznik do twarzy do 2-3 dni. Wybierz ten z delikatnego, niedrażniącego materiału, by dodatkowo nie naruszać delikatnej skóry.

Brak ochrony przeciwsłonecznej

Jeśli wierzysz, że słońce leczy trądzik, jesteś w błędzie. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje nie tylko zaczerwienienie, ale i przedwczesne starzenie się skóry, trwałe przebarwienia, niezdrowy wygląd, a nawet zmiany nowotworowe. Wydawać by się mogło, że latem cera trądzikowa wygląda lepiej, jednak nie dajmy się zwieść pozorom. Zarumieniona i lekko muśnięta słońcem skóra jedynie maskuje niedoskonałości, które często powracają ze zdwojoną siłą jesienią. Każdego dnia aplikuj preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi, niezależnie od pory roku i pogody. Uchronisz swoją twarz przed zmarszczkami, plamami i wzmożonym trądzikiem.

Wyciskanie niedoskonałości

To najgorsze co możesz zrobić swojej buzi! Wcale nie przyspieszysz gojenia się wyprysków, a jedynie ułatwisz bakteriom przedostanie się w głąb skóry. Nieumiejętne usuwanie rozległych zmian trądzikowych, niesie za sobą ogromne ryzyko powstania blizn, grudek i przebarwień.