Pielęgnacja

Poznaj problemy swojej skóry. Jak dbać o cerę wrażliwą?

Masz cerę wrażliwą? Pokochaj minimalizm. Unikniesz zaczerwienienia, swędzenia i plamek. Pamiętaj, że problem z cerą wrażliwą ma ponad połowa kobiet i mężczyzn. Sprawdź, jak dbać o cerę skłonną do podrażnień, żeby była mniej kapryśna.

Dziś określenie “skóra wrażliwa” bywa nadużywane. Wystarczy drobne podrażnienie lub przebarwienie, żebyśmy od razu stwierdzili u siebie wrażliwość skóry. Czas sprawdzić, co to właściwie oznacza.

Cera wrażliwa – charakterystyka

Jaka jest cera wrażliwa? To typ skóry określany też jako skóra reaktywna. Jest wyjątkowo podatna na działanie czynników zewnętrznych – mechanicznych, środowiskowych, chemicznych. Podrażnić może ją pocieranie, gwałtowna zmiana temperatury, wilgotność powietrza, stosowane kosmetyki. Zdarza się, że nawet przepłukanie twarzy wodą wywołuje uczucie dyskomfortu.

Dlaczego skóra wrażliwa źle reaguje na różnego rodzaju czynniki? Typowe pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, ściągnięcie, nadmierna suchość i inne objawy pojawiają się, ponieważ cera wrażliwa jest płytko unaczyniona i cienka, a do tego ma zaburzoną równowagę wodno-lipidową i brakuje jej naturalnej ochrony przed tym, co działa na nią z zewnątrz.

Choć przyczyny wrażliwości skóry mogą być różne, także genetyczne, związane z chorobami skóry lub zaburzeniami hormonalnymi.

Skóra wrażliwa czy alergiczna?

Nie należy mylić cery wrażliwej z alergiczną. Objawy – świąd, pieczenie, podrażnienie – mogą być podobne lub takie same. Alergia na jakiś czynnik zewnętrzny pojawia się jednak z opóźnieniem, po minimum 12 godzinach. Jeśli mamy skórę wrażliwą, nie musimy czekać doby. W takim przypadku uczucie dyskomfortu pojawia się natychmiast.

Warto pamiętać też, że wrażliwy może być każdy rodzaj cery – sucha, tłusta lub mieszana. Wrażliwość nie jest osobnym typem cery. To przypadłość, która może pojawić się niezależnie od tego, czy mamy skórę przetłuszczającą się, czy odwodnioną.

Nadwrażliwość skóry = problem

Rynek zalewają dziś kosmetyki do cery wrażliwej. Czy naprawdę problem jest tak duży? Niepokojące jest to, że już niemal ¾ osób zgłaszających się do dermatologa ma skórę wrażliwą.

Coraz częściej skarżymy się na nadwrażliwość, a jest to wynik postępującego zanieczyszczenia środowiska. Każdego dnia mamy też kontakt z dziesiątkami różnych substancji chemicznych (również w jedzeniu). To, a także nadmiar kosmetyków w naszej codziennej pielęgnacji, uszkadza naturalną warstwę hydrolipidową naszej skóry. Właściwie sami osłabiamy jej kondycję, wymywając składniki odżywcze m.in. NMF (natural moisturizing factor) i zaburzając naturalny poziom pH skóry.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Co możemy zrobić, żeby zminimalizować wrażliwość cery? Trzeba nauczyć się z nią żyć i pokochać minimalizm. Nadmiar w przypadku nadwrażliwości zawsze kończy się niemiłym podrażnieniem.

W pielęgnacji trzeba się kierować delikatnością. Najważniejsza jest zasada “mniej znaczy więcej”. Nałożenie zbyt wielu kosmetyków naraz to proszenie się o podrażnienie. Przy skórze wrażliwej trzeba ograniczać się tylko do kilku produktów o prostym składzie i najlepiej takich, które mamy już przetestowane. Sięgajmy po sprawdzone kosmetyki. Cera wrażliwa bardzo nie lubi eksperymentów. Jeśli już musimy coś zmienić, poprośmy o próbkę i najpierw przetestujmy reakcję skóry na dany produkt.

Warto też malować się rozsądnie, używając kosmetyków kolorowych bez domieszki drażniących metali. Znajdują się one m.in. w zielonych, niebieskich i fioletowych barwnikach. Dobrze jest wybierać do makijażu produkty naturalne, na bazie składników mineralnych. Jeśli decydujemy się na podkład, to tylko hipoalergiczny. Choć i tak lepiej zastąpić go kremem BB o delikatniejszym kryciu i dodatkowym działaniu pielęgnującym.

Ochrona przeciwsłoneczna skóry

Podstawa w przypadku skóry wrażliwej lub nadwrażliwej to także skuteczna ochrona przed słońcem. Promienie UV to jeden z czynników, który podrażnia skórę i powoduje zaczerwienienia. Jeśli chcemy się przed tym uchronić i zapobiec wysuszaniu skóry, nakładajmy codziennie kremy z filtrem nie niższym niż 15 SPF, a latem nawet do 50 SPF. Lepiej dmuchać na zimne niż później łagodzić podrażnienia po krótkiej kąpieli słonecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *