Pielęgnacja

Pachnąca pielęgnacja! Woda różana – właściwości i zastosowanie

Pielęgnacja o zapachu róży to coś, o czym marzy nie jedna kobieta. Wystarczy sięgnąć po hydrolat różany, aby to marzenie się spełniło. Sprawdź, czy wiesz, jakie właściwości ma woda różana i czy warto stosować ją w domowym SPA.

Relaksująca kąpiel w wannie pełnej piany i różanych płatków. Czego chcieć więcej? Ta filmowa scena wcale nie musi rozgrywać się tylko na ekranie, bo każda z nas zasługuje na pachnącą pielęgnację w iście luksusowym stylu!

Oczywiście domowa pielęgnacja różana wcale nie musi wyglądać jak ta w SPA. Nie potrzebujemy bukietu róż, żeby mieć świeże płatki i poczuć zapach kwiatów. Wystarczy woda różana, czyli naturalny kosmetyk, po który sięgamy coraz chętniej.

Woda różana. Co to takiego?

W poszukiwaniu składników kosmetycznych o działaniu anti-age nie trudno natrafić na wodę różaną. Czym jest? Woda różana to nic innego jak hydrolat – rodzaj wody otrzymywanej z kwiatów róży. Najczystszy powstaje podczas destylacji eterycznego olejku różanego, ale woda różana jest też łatwa do otrzymania w warunkach domowych (przepis niżej).

Warto wiedzieć, że z dobrodziejstw wody różanej korzystała już Kleopatra, więc jest to naturalny kosmetyk znany od starożytności! Dziś najpopularniejszy w krajach arabskich.

Właściwości wody różanej

Dlaczego tak chętnie wykorzystujemy wodę różaną w pielęgnacji? Choć mogłoby się wydawać, że znaczenie ma tutaj tylko piękny, urzekający zapach, to woda kwiatowa ma też inne właściwości.

To, jak działa woda różana, wynika z jej składu. W dobrej jakości hydrolacie różanym znajdziemy: bioflawonoidy, witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę C, a także beta-karoten (choć to nie cały skład!).

To dzięki nim naturalna woda różana:

  • ma pH zbliżone do naturalnego pH skóry,
  • jest bardzo silnym antyoksydantem,
  • działa antyseptycznie i przeciwzapalnie,
  • przynosi ukojenie i łagodzi podrażnienia,
  • wspomaga leczenie trądziku,
  • wzmacnia delikatne i kruche naczynka,
  • oczyszcza i jednocześnie nawilża skórę,
  • spowalnia proces starzenia się,
  • ujędrnia skórę i zmniejsza zmarszczki.

Woda różana w pielęgnacji – zastosowanie

Różany hydrolat bardzo chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce. Gdzie konkretnie go znajdziemy? Przede wszystkim w produktach do pielęgnacji twarzy (zwłaszcza dla skóry wrażliwej), ale nie tylko.

Oto najpopularniejsze sposoby na zastosowanie wody różanej.

● TONIK DO TWARZY

Woda różana jest naprawdę delikatnym, naturalnym kosmetykiem o odczynie zbliżonym do naszego naturalnego pH skóry. To właśnie dlatego sprawdza się jako tonik do twarzy, który łagodzi podrażnienia, oczyszcza, odświeża i otula przyjemnym, różanym zapachem.

● MGIEŁKA DO TWARZY LUB WŁOSÓW

Dobrej jakości woda różana to również świetna, naturalna mgiełka do twarzy i włosów. Wystarczy spryskać nią skórę, żeby odświeżyć się, ochłodzić i ochronić skórę przed podrażnieniami np. od słońca. Zastosowana na włosy zapobiegnie ich puszeniu się i nada im zdrowy blask.

● PŁYN DO DEMAKIJAŻU

Woda różana sprawdza się jako lekki płyn do demakijażu, który warto stosować, zwłaszcza gdy mamy skórę skłonną do podrażnień – nasączony hydrolatem płatek kosmetyczny skutecznie usunie resztki zanieczyszczeń i makijażu ze skóry, a do tego nawilży i ukoi skórę w okolicy oczu.

● ESENCJA DO TWARZY

Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie wody różanej również jako nawilżającej esencji do twarzy (a także skóry szyi i dekoltu, jeśli zależy nam na kompleksowej pielęgnacji). Polecana jest zwłaszcza dla cery trądzikowej i dojrzałej, ponieważ oczyszcza skórę i działa anti-age.

● BAZA MASECZEK NA TWARZ

Wszyscy ci, którzy lubią stosować maski do twarzy, ale nie pasują im tłuste formuły oparte głównie na olejkach, powinni wypróbować maseczki na bazie hydrolatu różanego – jest lekki i świetnie sprawdza się jako baza domowych kosmetyków.

Woda różana DIY (przepis)

Co ciekawe, wodę różaną można zrobić także samodzielnie. Nie jest co prawda aż tak nasycona składnikami odżywczymi, ale to dobry domowy zamiennik hydrolatu różanego.

Czego potrzebujemy?

  • 0,5 litra wody destylowanej,
  • płatki z 5-7 świeżych róż.

Przepis na wodę różaną DIY: oderwij płatki i opłucz je delikatnie pod ciepłą wodą; po osuszeniu ręcznikiem papierowym wrzuć je do garnka i zalej wodą destylowaną; przykryj i gotuj przez ok. 15 minut aż płatki stracą kolor; po wystygnięciu odcedź swoją wodę różaną i przelej do szklanej buteleczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *