Naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów mają wiele zalet ‒ są bezpieczne dla zdrowia, tanie i wolne od dodatków chemicznych. W dodatku aby je przygotować, wystarczy użyć ziół i przypraw, które znajdziemy w kuchni. Oto przepisy na naturalne kosmetyki do włosów, takie jak szampon, odżywka, maska, płukanka, wcierka, tonik i niespodzianka: domowy suplement na włosy.
Szampon z rumiankiem rozjaśniający włosy
Aby go przygotować, należy wrzucić do rondelka dwie czubate łyżki suszonych koszyczków rumianku, zalać szklanką wrzącej wody i gotować przez dwie minuty. Po tym czasie zdejmujemy rondel z ognia i czekamy, aż napar ostygnie. Następnie dodajemy połowę soku z cytryny i mieszamy. Do płynu dolewamy łyżkę szamponu dla niemowląt, wszystko mieszamy i przykrywamy. Po pięciu minutach domowy szampon jest gotowy. Kosmetyk oczyszcza i lekko rozjaśnia włosy. Najlepiej sprawdzi się na włosach blond oraz delikatnych i łamliwych.
Bakteriobójcza odżywka z lawendy na włosy
Lawenda ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze, opóźnia wypadanie włosów i ogranicza łuszczenie się skalpu, a przy okazji jest zdrowa i pięknie pachnie. Olejku z lawendy należy używać tak jak odżywki, bez względu na typ włosów. Z suszonych kwiatów zioła można zrobić delikatną płukankę. W tym celu wystarczy zalać garść kwiatów gorącą wodą lub zaparzyć je w kawiarce. Włosy płuczemy ostudzonym naparem.
Maska z bazylii na włosy
Bazylia nie tylko wzbogaca smak dań, lecz także poprawia działanie kosmetyków do włosów. Dzięki temu, że zawiera magnez, wzmacnia cebulki włosowe, chroni włosy przed łamaniem się i stymuluje ich porost. Maska z bazylii sprawdzi się w przypadku włosów kręconych, łamliwych, suchych lub z łupieżem. Aby ją przygotować, wystarczy rozgnieść w moździerzu lub podobnym naczyniu po garści listków bazylii i górskich płatków owsianych. Tak przygotowaną masę należy zalać odrobiną wrzątku, rozgnieść widelcem i odstawić na pięć minut pod przykryciem. Po wystygnięciu nakładamy maskę na skórę głowy, zaczynając od czubka, i wmasowujemy. Zmywamy ją letnią wodą po piętnastu minutach. Świeża bazylia jest do kupienia na bazarku lub w supermarkecie.
Maska z siemienia lnianego na cienkie włosy
Mielone ziarna lnu zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę E, które ułatwiają rozczesywanie włosów i dodają im blasku. Z kolei polisacharydy skrobiowe stanowiące budulec tej rośliny wzmacniają strukturę słabych, cienkich włosów. Aby przygotować maskę z siemienia lnianego, należy wsypać dwie łyżki do dużego kubka lub garnuszka, zalać wrzątkiem lub gorącą wodą i mieszać przez 5 minut. Po tym, jak kleik ostygnie, przelewamy go do czystego kubka, oddzielając płyn od ziarenek. Maskę nakładamy na włosy od nasady i chowamy je pod czepkiem. Zmywamy kosmetyk po 10-20 minutach.
Płukanka z rozmarynu poprawiająca kondycję włosów
Rozmaryn to kolejna przyprawa, która znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w łazience. Zawiera witaminę A i flawonoidy, które poprawiają ogólną kondycję włosów, na przykład wysuszonych wiatrem lub słońcem. Z kolei dzięki obecności witaminy C rozmaryn pobudza cyrkulację krwi, a tym samym zagęszcza włosy i przyspiesza ich wzrost. Aby przygotować płukankę z rozmarynu, wystarczy zrobić z niego mocny napar i po ostudzeniu płukać nim włosy. Wykorzystujemy do tego celu zioła kupione w sklepie spożywczym.
Płukanka z czarnej herbaty na pogłębienie koloru
Dobrze zaparzona czarna herbata dzięki swoim barwnikom i antyoksydantom jest naturalną płukanką, która zmniejsza widoczność pierwszych siwych włosów lub odrostów u brunetek. Ponadto ogranicza wypadanie włosów spowodowane ich zbyt częstym szczotkowaniem i ściskaniem gumką. Aby przygotować taką płukankę, wystarczy zalać wrzątkiem dwie łyżeczki sypanej czarnej herbaty i odstawić na dziesięć minut do zaparzenia. Po upływie tego czasu należy wymieszać herbatę, ostudzić ją i wyrzucić fusy. Włosy płuczemy z głową spuszczoną w dół tak, aby się nie pobrudzić. Na koniec suszymy je ręcznikiem, najlepiej ciemnym.
Płukanka z pokrzywy na włosy
Aby ją przygotować, zaparzamy w kawiarce suszoną pokrzywę, którą następnie odstawiamy do ostygnięcia. Później do wywaru dodajemy sok z połowy cytryny i łyżeczkę octu jabłkowego oraz wszystko mieszamy. Umyte włosy płuczemy w wywarze, który oczyszcza włosy i reguluje produkcję łoju. Płukanka jest polecana dla włosów przetłuszczających się ‒ wtedy należy ją stosować co drugi dzień. W przypadku włosów normalnych można jej używać raz w miesiącu w celu oczyszczenia skóry głowy.
Wcierka z rzeżuchy na porost włosów
Rzeżucha stymuluje wzrost włosów. Aby przygotować z niej wcierkę, wystarczy rozgnieść w dłoniach garść świeżej rzeżuchy (wyhodowanej w domu) i wetrzeć w skórę głowy. Następnie zawiązujemy włosy ręcznikiem zwilżonym gorącą wodą, a po piętnastu minutach myjemy je łagodnym szamponem.
Wzmocniony tonik z bylicy na łamliwe włosy
Bylica to roślina bogata w olejki eteryczne, arbutynę, garbniki i flawonoidy. Wszystkie te składniki wzmacniają strukturę włosów i ograniczają ich łamliwość. Napar z bylicy warto stosować w postaci wcierki wzmocnionej alkoholem, czyli toniku. Aby go przygotować, należy gotować 100 gramów bylicy na małym gazie przez 5 minut. Napar zostawiamy pod przykryciem, dopóki nie wystygnie, po czym przecedzamy go przez sitko. Wywar łączymy z kieliszkiem czystej wódki lub spirytusu. Gotowy tonik można przechowywać w lodówce lub w ciemnym, chłodnym miejscu przez około dwóch miesięcy. Aby go zastosować, nakładamy na dłonie małą łyżeczkę kosmetyku, po czym wcieramy go skórę głowy.
Domowy suplement na włosy
Skrzyp jest popularnym składnikiem suplementów diety, które poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. Można go pić lub stosować razem z lucerną, która jest bogata w mangan, żelazo, cynk oraz witamin B1, B2 i B12. Aby przygotować domowy suplement na włosy, należy wsypać do garnka po łyżce stołowej suszonego skrzypu i lucerny siewnej. Zioła zalewamy szklanką gorącej wody i gotujemy przez dwie minuty. Warto wcierać napar we włosy dwa razy w tygodniu.
Dodaj komentarz